Harrachovský mamut byl čtvrtý v Evropě. Dnes je v kritickém stavu
Budí respekt a je jich jen pět v Evropě. Řeč je o mamutích skokanských můstcích. Jeden z nich čeká na svou obnovu v Harrachově. My se ale vrátíme do doby, kdy se o jeho stavbě rozhodovalo. Dohlížel na ní dnes čtyřiadevadesátiletý Ludvík Šablatura.
Harrachovský mamutí můstek se stal čtvrtým v Evropě. Ludvík Šablatura o těch třech předchozích má přehled.
„První byl v Planici. Tam byli dva bratři, kteří byli autoři toho můstku, prvně se tam skočilo asi sto metrů. Druhý můstek se postavil v Oberstdorfu, a potom, když to viděli ostatní, tak v Rakousku, tam je místo a jmenuje se Kulm. A potom další je ve Vikersundu v Norsku. A my když jsme začali stavět, tak to bylo takové sdružení a jmenovalo se KOP – Kulm – Oberstdorf – Planice,“ zavzpomínal Ludvík Šablatura.
O výstavbě harrachovského mamuta se rozhodovalo v roce 1970. kdy tehdejší Československo pořádalo ve Vysokých Tatrách mistrovství světa v klasickém lyžování. Uvažovalo se o Tatrách, Liberci nebo Špindlerově Mlýně. Nakonec zvítězil Harrachov a severní svah Čertovy hory. Stavbyvedoucím se stal právě pan Ludvík Šablatura. Předtím už projektoval menší můstek a na lyžích i skákal. U stavby harrachovského mamuta tak byl od začátku.
Jenže začátek neprobíhal hladce. Na vině byla chybná původní projektová dokumentace.
„Tam mě překvapilo, že ty bubny, které jsou pod odrazovou hranou mají ohromnou výšku. To se mi nezdá, to je materiálu, který by se tam musel odněkud přesunout,“ popsal problém Ludvík Šablatura.
Dokonce hrozilo zastavení stavby. Bylo nutné znovu provést zaměření. Nové projekty putovaly z Harrachova do Liberce.
„Já jsem tam jezdil, do Liberce, a vozil jsem je. Ještě mokré se to kopírovalo, a vozil jsem je sem, abychom mohli podle toho začít,“ vzpomíná tehdejší stavbyvedoucí a také muž, který se věnoval dokonce čtyřkombinaci. Tedy skokům, běhu, sjezdu a slalomu. Samotná stavba začala v roce 1978. Můstek vyrůstal na místě, kam dohlédl z oken svého domu.
„Když jsem ráno vstával, tak první co bylo, jsem se šel dívat na svah, jestli tam jsou tybagry, jestli to nespadlo dolů. Protože oni pracovali v tom sklonu, já jsem je obdivoval, jak oni uměli s těmi stroji zacházet. A vždycky jsem si říkal, jestli tam ještě je, tak jsem se vždycky díval na ten svah,“ zavzpomínal Ludvík Šablatura.
A věří, že se v blízké budoucnosti ještě dočká na populárním mamutu dalších závodů.
Související
-
Harrachov: O investici do můstků budeme s krajem jednat, slíbil Babiš
Za dva týdny můstky definitivně zavíráme. Premiérovi v demisi Andrejovi Babišovi z hnutí ANO to v úterý 13. 3. řekli provozovatelé skokanského areálu v Harrachově.
-
VIDEO: Skokani z Harrachova nemohli na můstky, tak si dali nohejbal ve sněhu
Počasí nedovolilo skokanům na lyžích vydat se na můstky. Smutní z toho ale nebyli. Našli si jinou a možná nečekanou zálibu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kocáb: Kdyby to v listopadu neklaplo, nad Václavákem by létaly stíhačky. Buďme hrdí na to, co jsme dokázali
-
Biden povolil Ukrajině útočit americkými střelami dlouhého doletu na Rusko, uvádí americká média
-
Před revolucí jsem jezdil golfem Václava Havla. Sledovali mě, mysleli, že je to on, vzpomíná Svěrák
-
OBRAZEM: Svíčky, protesty i Modlitba pro Martu. Oslavy výročí sametové revoluce přilákaly tisíce lidí