Hanácký bál

Prostějov, Olomouc, Kroměříž, Přerov, Vyškov, Tovačov, Litovel... Prostě Haná, jedna z nejslunečnějších, nejrovinatějších, nejúrodnějších a tudíž nejbohatších částí Moravy, což se v průběhu staletí odrazilo nejen v podobě krojů, melodice písní, stylu tanců a svérázném dialektu, ale i v povaze samotných Hanáků, o nichž kolují historky ne nepodobné těm o Skotech a jejich harpagonství.

Jací jsou ale Hanáci ve skutečnosti? Jak je to s jejich vztahem k majetku, opatrností a pověstnou spořivostí? Jaké písně, tance a zvyky zděděné po svých pradědech Hanáci dodneška uchovávají? A jak to vypadá na pravém hanáckém bále? Zjišťovala Markéta Ševčíková.

autor: mše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.