Folklore´s not dead!

Co pro nás folklór znamená a znamená-li pro nás ještě vůbec něco? Jaká je jeho role ve 21.století? Jak silné je naše pouto s místem, kde žijeme?

Jak dnes prvky lidové kultury propojit se současností, aby dávaly smysl? A jak můžeme folklor znovu propojit s přírodou a krajinou? To vše se řešilo na konferenci hnutí Folklore´s not dead, která proběhla v Brně a dokázala, že folklór nejen žije, ale také spojuje.

Společnou řeč na ní našli farář Jan Hanák, lékařka Adéla Sněhotová, krajinný inženýr Vilém Jurek, textilní výtvarnice Ina Budovská i ředitelka ekologické nadace Veronica Helena Továrková a dospěli k velmi zajímavým poznatkům. Za zvuků BROLNU, Brněnských gajdošů a souboru Ondráš s některými z nich natáčela o budoucnosti folklóru Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.