Firmou nabízející v Hrádku nad Nisou lidem rozbory vody se už začala zabývat ČOI

30. září 2015

V Hrádku nad Nisou na Liberecku se v poštovních schránkách objevily letáky pražské firmy. Společnost Aqua Consilium lidem nabízí rozbor vody a pak se jim snaží prodat drahé filtry na její úpravu. Aktivitami společnosti se už zabývá Česká obchodní inspekce.

Leták se dostal do ruky i paní Aleně Vetešníkové. Její sousedka v seniorském věku se zalekla, že jí z kohoutku teče špatná voda.

„Sousedka přišla před barák a řekla mi, že jí přišel leták na rozbor vody a že si to asi objedná, protože to je výhodné - za 149 korun. My přitom rozbory vody nepotřebujeme. Mělo by se s tím něco udělat, aby se to nenabízelo. Určitě na to reaguji negativně.“

Že je pitná voda z kohoutků v pořádku potvrzuje i starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka ze Starostů pro Liberecký kraj.

„Co se týká studní, ty byly čištěné, z vodovodu jako takového není potřeba rozbor vody dělat, protože ho zajišťuje provozovatel, což jsou Severočeské vodovody. Takže, když tady někdo nabízí takový rozbor, dotyčného přesvědčuje, že ta voda je strašně špatná, a že si musí namontovat filtr, který není ani v řádech tisíců, ale desetitisíců. To považuji za naprosto jasný podvod na lidi.“

Rozbor vody? Složitější, než si myslíte, říká hygienik

Podle ředitele Státního zdravotního ústavu v Liberci Pavla Bernátha navíc posouzení škodlivin ve vodě není jednoduchá záležitost.

„Těch škodlivin, tedy v uvozovkách, je ve vodě strašně moc. Říct dopředu, že umím stanovit to nejdůležitější nebo všechno, to neumíme nikdo. V první řadě bychom o tom zdroji vody měli něco vědět. Pokud je to studna, kde se nalézá, jestli je blízko hnojiště, pole, kde je septik, a tak podobně. Podle toho se pak může směřovat ten cílený rozbor. Provozovatel vodovodu zodpovídá za dodávanou vodu. Pokud máte studnu, tak se můžete obrátit na soukromé nebo státní laboratoře.“

S rozborem vody a praktikami společnosti Aqua Consilium se na webu Poraďte.cz svěřila jedna ze zákaznic, která si službu objednala.

„Pán se zdržel zhruba 5 minut, jedním papírkem změřil všechny hodnoty a do předtištěného formuláře zapsal 5 hodnot. Dusičnany, dusitany, tvrdost, PH a množství látek rozpuštěných ve vodě. Samozřejmě, že máme vodu špatnou. Pán ihned přečetl, co za nejhorší choroby nás čeká, ale nabídl nám jejich přístroj, jehož cenu jsem si později vyhledala na internetu. Jsme v domě 3 domácnosti a dává se před kohoutek, takže 3x 25.000! Jen nevím, jak upozornit lidi, aby si vodu nenechávali ani od nich měřit a že se řadí ke šmejdům. Taky se paní v telefonu při objednání ptala na věk - prý aby věděli, jak staří lidé se o hodnoty své vody zajímají - jsme důchodci.“

Společnost AQUA Consilium se k nabízeným službám nechtěla vyjadřovat.

„Na vámi zaslanou žádost bohužel nemůžeme odpovědět, neboť se jedná o obchodní tajemství a know-how společnosti.“

ČOI už případ vyšetřuje

Na praktiky společnosti Aqua Consilium se už zaměřila Česká obchodní inspekce. Podle ředitelky inspektorátu Ústeckého a Libereckého kraje Renaty Linhartové si na základě letáku rozbor vody objednali.

„Na téhle schůzce byl zástupcem firmy proveden základní rozbor vody s následným prodejem výrobku. Takže kontrola byla zahájena. V těchto dnech probíhá její vyhodnocení a to z pohledu zákona o ochraně spotřebitele.“

Jak ta kontrola vypadala? „Dle sdělení inspektorů to bylo formou elektrolýzy a lakmusového papírku.“

Česká obchodní inspekce upozorňuje, že při nahlašování nekalých praktik obchodníků inspektorům v šetření pomůže jakýkoliv důkazní materiál, ať se jedná právě o letáky nebo kupní smlouvu.

autor: Eva Malá
Spustit audio