Finanční gramotnost na školách? Ideálně jako povinný předmět

24. leden 2019

Adriana Trejtnarová studuje třetím rokem na České zemědělské univerzitě v Praze, obor provozní ekonomika. Velký důraz klade na výuku finanční gramotnosti.

„První, na co jsem se chtěla zaměřit, byla matematika, protože mě bavila. Nějaký obor, který se jí zabývá,“ říká Adriana Trejtnarová, která dále prozrazuje, jaké předměty se učí na České zemědělské univerzitě:

„Není to jen o matematice, musím mít ekonomický přehled. Řeší se i politika, sociologie, angličtina. Od 2. ročníku je zaměření hlavně na ekonomii – personální finance, investování, podnikání.“

Mladá studentka má mnoho plánů. Kromě práce v bankovnictví ji láká i podnikání.

„Zrovna přemýšlím, co jednou budu dělat za práci. Až školu dostuduji, mohu působit v bankovnictví, v účetnictví, pracovat pro firmu nebo si rozjet svoje vlastní podnikání.“

Finanční gramotnost

Zvyšovat finanční gramotnost ve vyloučených lokalitách bere Adriana jako nutnost. Na toto téma připravuje bakalářskou práci.

„Dělám výzkum v rodinách, které mají problémy s dluhy, exekucemi, atd.“

Podle Adriany děti často přebírají část dluhů po svých rodičích. Start do života mají díky finančnímu závazku o poznání ztížený.

„Dostávají se do začarovaného kruhu, ze kterého není cesty ven. I kdyby to chtěli splácet, nemohou si najít dobrou práci, protože mají dluhy. Jak tedy potom mají splácet?“

Trejtnarová by nejraději finanční gramotnost zařadila na základní škole do běžné výuky.

„Klidně od 2. stupně. Myslím si, že by děti měly vědět, co to je, když se každý měsíc platí nájem, elektřina, voda. Sama se musím přiznat, že jsem to také nevěděla. Měla to na starosti mamka a já se o to nikdy nezajímala. Dohnalo mě to až na vysoké škole, když jsem se musela osamostatnit. Proto si myslím, že by to mělo být zahrnuté v předmětech 2. stupně.“

Adriana si vyzkoušela i studium v zahraničí. Podle jejích slov ji půlroční zkušenost pomohla nejen rozšířit si obzory, ale i rozmluvit se anglicky.

„Já jsem byla na zahraničním pobytu v Lisabonu přes Erasmus, což je program, který umožňuje studentům studovat v zahraničí v rámci stipendia. Studovala jsme tam půl roku management. Nevím, jestli bych tam jela znovu, protože jsem byla pět týdnů v Bruselu na stáži a myslím si, že tato zahraniční zkušenost mi zatím stačila.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio