Festival České středohoří

České střehohoří - tajuplná krajina plná sopečných kuželíků na severu Čech, o níž se říká, že je sice krásná, ale příliš mnoho autentického lidového umění se v ní nedochovalo.

Není to ovšem pravda, dokladem je festival České středohoří, který v malebných Třebívlicích založila před deseti lety Jitka Dolejšová. Třebívlice jsou ale zajímavé i těžbou českých granátů, nejseverněji položenými vinicemi a také slavnou majitelkou panství - někdejší láskou Johanna W. Goetha - Ulrikou von Lewetzov. A také oním festivalem. Na jeho 9. ročníku natáčela a pozvánku na letošní rok připravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.