Egypt je znovu oblíbenou destinací. Čechů tam letos dovolenkovalo víc než loni

30. srpen 2018

Příjmy Egypta z turistiky v prvním pololetí letošního roku stouply ve srovnání se stejným obdobím loni o 77 procent na 4,8 miliardy dolarů (105,6 miliardy Kč). Počet turistů se pak zvýšil o 41 procent na zhruba pět milionů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace od vládního úředníka.

Egyptský cestovní ruch tak pokračuje v oživení po povstání v roce 2011. Pomohlo mu i oslabení domácí měny od konce roku 2016, které výrazně zlevnilo zemi pro zahraniční turisty.

Cestovní ruch má pro egyptskou ekonomiku zásadní význam, je mimo jiné jedním z hlavních zdrojů deviz a pracovních míst. Na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) země se podílí více než 11 procenty a na devizových příjmech zhruba pětinou.

„Ukazatele naznačují, že sektor vydělá do konce letošního roku zhruba devět miliard dolarů,“ uvedl zdroj. Dodal, že ke konci roku se očekává nárůst turistů ze západní Evropy, Itálie, Německa a Ukrajiny. Loni příjmy z turistiky činily 7,6 miliardy dolarů.

Egypt je oblíbenou destinací i českých turistů. Loni podle údajů Českého statistického úřadu navštívilo zemi zhruba 245 000 českých turistů. Letos je podle odhadů cestovních kanceláří počet objednávek zájezdů do Egypta vyšší o zhruba 30 procent.

autor: iROZHLAS.cz | zdroj: ČTK
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.