DPMLJ bude mít jiné vedení i způsob řízení

18. květen 2018

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), kde v dubnu zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, bude mít jiné vedení i způsob řízení. Politici by nově měli být jen v dozorčí radě společnosti, ale už ne v představenstvu společnosti. Rozhodli o tom ve čtvrtek liberečtí zastupitelé.

Řízení Dopravního podniku přechází na tzv. německý model, to znamená, že rozhodovat bude představenstvo složené z odborníků.  Politici mají být jen v dozorčí radě společnosti. Se změnou stanov ve čtvrtek souhlasili zastupitelé Liberce. Proti je sice menšinový vlastník podniku, město Jablonec, nemá ale sílu to zvrátit. Ke změně stanov by mělo dojít příští týden na valné hromadě DPMLJ.

"Slibuji si od toho, že dopravní podnik bude méně náchylný na politické výkyvy," uvedl  primátor Liberce Tibor Batthyány, bývalý člen hnutí ANO.  Od nového vedení také očekává, že připraví koncepci fungování DPMLJ po roce 2019. Tehdy má vypršet smlouva s firmou BusLine, která pro DPMLJ jako subdodavatel zajišťuje městskou hromadnou dopravu v Jablonci a zhruba ze 40 procent autobusovou dopravu v Liberci.

Sídlo DPMLJ v Liberci

Podle libereckého primátora budou muset také stabilizovat "finanční zdraví" DPMLJ. Uvedl to s poukazem na šetřenou korupční kauzu.

"Možná nás čekají nějaké problémy, pokud se potvrdí pochybení při zadávání veřejných zakázek," dodal. V případu je obviněno devět lidí z několika firem. Za dopravní podnik to je předseda představenstva Pavel Šulc, bývalý člen ANO, a dnes už bývalý generální ředitel DPMLJ Luboš Wejnar. Jeho odchod z firmy ale s vyšetřováním nesouvisí. Podle dostupných informací se policisté v DPMLJ zajímali o loňskou rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce téměř za 68 milionů korun a také nákup 17 autobusů na zemní plyn v zakázce za 107 milionů Kč. Na obě zakázky DPMLJ získal dotaci EU.

Dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, sousední Jablonec je menšinovým vlastníkem s 0,38 procenta akcií. Firma zajišťuje městskou dopravu v obou městech i tramvajové spojení mezi nimi. Jablonci se nelíbí, že jeho vliv ve firmě se zmenší.

Cestující libereckou MHD (ilustr. foto)

"Neexistuje žádná relevantní argumentace, proč by Jablonec měl být zbaven svých práv jako akcionář. Liberec má naprostou většinu, sedm z devíti míst v představenstvu," řekl na čtvrtečním jednání libereckého zastupitelstva primátor Jablonce Petr Beitl z ODS. Nabídku jen k účasti v dozorčí radě považuje za vytlačení menšinového akcionáře z vedení podniku. Na valné hromadě ale Jablonec nebude schopen změně stanov zabránit.

Po změně stanov se počet členů představenstva sníží z devíti na tři, nově by v něm měli zasednout Václav Sosna, Martin Pabiška a Michal Zdeněk. Způsob jejích výběru se části opozice nelíbil.

 "To žádné výběrové řízení nebylo," řekl už dříve zastupitel Jaroslav Zámečník ze Starostovů pro Liberecký kraj. I Starostové ale ve čtvrtek změnu stanov podpořili. Počet členů dozorčí rady DPMLJ by měl stoupnout z šesti na devět. Primátor očekává, že nové představenstvo začne fungovat nejpozději od začátku června.

autor: mib | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související