Dixieland Old Stars slaví 60 let. „Když jsme začínali, jazz se moc nenosil“

Dixieland Old Stars Liberec
Dixieland Old Stars Liberec
0:00
/
0:00

Jazzová kapela Dixieland OLD STARS z Liberce slaví letos kulaté jubileum. Pro své publikum hraje s jednou přestávkou už šest desítek let.

60 let existuje v Liberci jedna z nejstarších kapel – Dixieland OLD STARS.  Skupinou, která v roce 1958 začínala jako Studentský dixieland Harlem jazz band, prošly dodnes desítky hudebníků.  Za ta léta se změnilo mnohé, současných devět stálých členů ale stále hraje tradiční hudbu neworleanských jazzmanů. Sice zabalenou do modernějších úprav, pořád to ale je starý dobrý jazz.

Hodinu před akcí vyprodáno

„Bylo nám patnáct a řekli jsme si, že našim společným koníčkem je hudba a chceme dělat tradiční jazz,“ vzpomíná kapelník Jiří Maršík a pokračuje: „Jazz se tehdy ale moc nenosil, protože to byla hudba ze západu, tak jsme měli trošku problém začít.“ Už v roce 1959 hrála kapela každou neděli na střelnici pro mládež. „Vstupné byla koruna nebo dvě, začínalo se v deset a v devět bylo vyprodáno,“ popisuje Maršík.

V květnu rozproudí Muzejní noc

Na zkoušky se členové Dixielandu OLD STARS scházejí jednou týdně ve vile v Harcově. „Nekřičím na ně, ale musím mluvit na zkouškách důrazně,“ říká s úsměvem člen kapely Jiří Munzar. Kulaté jubileum oslavili muzikanti soukromým koncertem, připravují ale i jeden velký pro veřejnost – 18. května od 21:15 před budovou Severočeského muzea budou jazzmani hrát téměř hodinový koncert během Muzejní noci.