Darujte svůj čas osamělým seniorům, vyzývají Vnoučata na přání

4. duben 2018

Klientům v domovech pro seniory, kterým chybí společnost druhých lidí, můžete vykouzlit úsměv na tváři. Stačí jim darovat trochu vašeho volného času. Dobrovolníků, kteří by za nimi zašli, je v Česku málo. Proto se Český rozhlas rozhodl je najít, a to v pokračování kampaně Ježíškových vnoučat – tentokrát pod názvem Vnoučata na přání.

Popovídat si s někým chce například paní Marie z domova pro seniory ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Je jí úctyhodných 99 let a žije osaměle, má jen vzdálené příbuzné. Sedmasedmdesátiletý pan Miroslav, který pobývá taky ve Velkých Hamrech, jako paní Marie, by uvítal alespoň jednorázovou návštěvu, nemá už totiž žádné příbuzné.

Vnoučata na přání v Libereckém kraji, stručný náhled k 4. dubnu 2018 (repro foto)

Někoho, s kým by si mohli popovídat, hledá mnoho seniorů v domovech po celém Česku. Český rozhlas chce splnit jejich přání právě prostřednictvím projektu Vnoučata na přání. Zapojit se může každý, stačí darovat trošku ze svého času, můžete tak vykouzlit úsměv na tváři těm, kteří si to určitě zaslouží.

„Ptali jsme se domovů, jak by ten projekt měl pokračovat. A když jsme s nimi vedli debaty, tak vyšlo najevo, že mají velkou potřebu dostat do domovů dobrovolníky a že chtějí lidi, kteří by dělali společnost babičkám a dědečkům,“ popisuje vedoucí projektu Martin Ondráček.

Přihlásit se do projektu může každý, a to na webu jeziskovavnoucata.cz.

autoři: Jaroslava Mannová , mkk | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová