Daj mně, cérečko, pěkné pérečko! aneb voničky a věnce ze Zlechova

To, co dokáže Marie Skrežinová ze Zlechova na Uherskohradišťsku, nedokáže nikdo jiný, a je tak poslední nositelkou lidového řemesla, kterému už se nikdo v naší republice nevěnuje: ručně vyrábí voničky, vínky a pérečka na klobouky pro muže a věnce slavnostní i svatební pro děvčata.

Marie Skrežinová a její věnce ze Zlechova

Sama si navíc ručně vyrábí i veškeré komponenty do nich, takže její ozdoby klobouků a hlav nejsou z umělé hmoty, ale z brokátů, damašků, korálků a perliček. Lidové řemeslo podědila paní Marie po mamince a sama říká, že nejdůležitější je na něm trpělivost, zručnost a také fyzická síla, protože i její křehké květiny vznikají při úderech kladiva.

Za své umělecké výrobky, které putují do celé republiky, dostala Marie Skrežinová od ministerstva kultury titul „Nositelka tradice lidových řemesel“. Do její dílny ve Zlechově se vydala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.