Čtvrteční Noční linka: Vzpomínka na školní léta

28. březen 2019

Byli to učitelé, kteří ovlivnili vaše životy? Jak na ně vzpomínáte? Kdo rozhodl o dalším vašem vývoji? Byl to váš oblíbený učitel nebo sehráli důležitou úlohu vaši rodiče? Čím jste chtěli v životě být? Dokázali jste si svůj sen prosadit? Šli jste si neohroženě za svým snem i přes překážky? Co nebo kdo vám zabránil váš sen uskutečnit?

28. 3. 1592 se narodil Jan Amos Komenský, který je považován za zakladatele moderní pedagogiky a vysloužil si přízvisko Učitel národů. V tento den se každoročně vyhlašují výsledky ankety Zlatý Ámos a čeští učitelé slaví svůj svátek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.