Čtvrteční Noční linka: Vinohrad nebo vinice?

5. září 2019

V posledních letech se česká a moravská vína dostávají do popředí zájmu. Jaká vína preferujete? Zajímají vás naše vína nebo spíš holdujete moku z chmele? Pracovali jste někdy na vinohradu? Vlastníte vinohrad? Co obnáší práce na vinohradě? Domníváte se, že v našich zeměpisných šířkách lze vypěstovat stejně dobrou révu jako např. ve Francii? Účastnili jste se nějakého vinobraní? Chodíte tam kvůli vínu nebo spíš za zábavou? A co návštěva ve sklípku, byli jste někdy v nějakém?

Vinice je pozemek osázený vinnou révou, který slouží k vinařství. Tento název je v Čechách odedávna běžný, na Moravě se navíc často používá výraz vinohrad, který pravděpodobně vznikl v lokalitách, kde se vinice zakládaly na kamenitých svazích a kameny se vynášely na okraj pozemku. Vinice bývá obvykle součástí viniční tratě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.