Chráněný dům v České Lípě je v dezolátním stavu, nájemci ze sousedních domů si na něj stěžují

16. říjen 2017
Kounicově domu v České Lípě chybí střecha i okna

Historický a památkově chráněný Kounicův dům v centru České Lípy vyhořel minulý rok na jaře. Chybí mu střecha i okna a kvůli padajícímu zdivu a omítce je obehnaný plotem. Památkově chráněná stavba poškozuje i sousední domy a majitel se ke stavu budovy nechce vyjadřovat.

Požár Kounicova domu z května loňského roku stále vyšetřuje policie. „Na počátku jsme pracovali s několika verzemi příčin požáru. Mezi nimi byla i hypotéza o úmyslném zapálení objektu,“ rekapituluje Ivana Baláková, českolipská policejní mluvčí.

Majitel domu – Sdružení sportovních svazů České republiky se k záměrům, jak s památkou naloží, nechce vyjadřovat, dokud nebude ukončené vyšetřování.

Kounicův dům je v dezolátním stavu, do zbytků domu zatéká, což poškozuje i přiléhající budovy. Vlhkost z vyhořelého domu vadí nájemcům ze sousedních budov.

„Do prvního nadzemního podlaží zatéká, i když udělali provizorní zastřešení druhého nadzemního podlaží. To nám ale nic neřeší, protože je to vlhké minimálně půl roku,“ popisuje Petra Šefránková situaci v kancelářích sousedního domu. Není jediná, komu dezolátní stav budovy vadí.

Erb Kouniců na domě

„V obchodě to bylo plesnivé celé a přežívali jsme tam jenom proto, že jsme si mysleli, že se s tím něco stane,“ říká Jana Holečková, která v sousední budově provozovala obchod s oblečením. Musela jej ale přestěhovat. „Nedalo se tam vydržet, opadávaly tam stěny. To vlhko bylo všude, zboží bylo zatuchlé,“ dodává.

Českolipská radnice chce o budoucnosti památky jednat s majitelem domu. „Statik se vyjádřil, že tuto památku je stále možné zachránit,“ říká starostka České Lípy Romana Žatecká z ČSSD a pokračuje: „Je staticky v pořádku, ale je třeba budovu co nejdříve zakrýt a začít rekonstruovat, nařídíme vlastníkovi, aby dům zakryl a začal s rekonstrukcí.“