Češi jsou v pití alkoholu šestí na světě. Jaká je průměrná spotřeba na osobu?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Někteří lidé věří, že konzumace alkoholu má léčivé účinky a dobrý vliv na naše zdraví, například na činnost srdce (ilustrační foto)

Skleničku alkoholu si podle ministerstva zdravotnictví pravidelně dopřeje 15 procent dospělých. A někteří alkoholu přisuzují léčivé účinky. Podle lékařů ale jde o velký omyl. Že alkohol více škodí, než pomáhá, chce ministerstvo dokázat do příštího roku. Rozhodlo se snížit jeho konzumaci v Česku a soustředit se přitom chce hlavně na mládež.

Osmatřicetiletý kuchař Karel začal s alkoholem jako sedmnáctiletý učeň. Popíjel i s kolegy v práci a nakonec skončil na léčení. „Ráno, když vstanete, to se klepete, potíte se, zimnice. Můžete dostat i epileptický záchvat. A musíte se nejdřív napít. Tak jsem vypil dva, tři litry vína, než jsem vůbec došel do práce.“

Alkohol ochutnávají už 11leté děti

Podobných případů si lékaři vyslechnou tisíce. Česko je – co se týká konzumace alkoholu – na šestém místě světového žebříčku. Ministerstvo zdravotnictví si proto předsevzalo, že do roku 2018 sníží konzumaci alkoholu o 3 a půl procenta. „Devět celých osm litrů, průměrná spotřeba českého občana na hlavu je číslo nebývale vysoké,“ říká náměstek Roman Prymula a dodává: „Řada mladých začíná konzumovat alkohol už v 11 letech. V kategorii 16letých je opakovaná zkušenost s alkoholem na úrovni 43 procent. Tady se lišíme od ostatních zemí.“

Slavnosti svijanského piva

Ministerstvo na boj s alkoholem vyčlenilo 20 milionů korun. Jenže podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila to nebude lehké. Češi pití alkoholu považují za něco, co k životu patří. „Tak, jak se pije dneska, se nikdy nepilo. A vůle cokoli změnit je strašně malá,“ uvádí Vobořil.

Dva drinky denně pro muže, jeden pro ženu. A dva dny pauza!

Kladný vztah k alkoholu podle lékařů podporují také informace o jeho pozitivních účincích na zdraví, například na činnost srdce. Přednosta pražské kliniky adiktologie Michal Miovský tvrdí, že rizika pití i malého množství alkoholu jsou mnohonásobně vyšší než možné benefity. „Každodenní expozice jednoho jediného standardního drinku, což obnáší například dvoudeci vína, u žen reprezentuje pětiprocentní nárůst relativního rizika pro karcinom prsu,“ varuje Miovský.

Maximální denní dávka s nízkým rizikem je podle lékařů dva alkoholické nápoje pro muže. Ženy by si měly dopřát jen jeden. Všichni by pak měli na dva dny alkohol vynechat úplně.

Slavnosti svijanského piva