Bývalý velvyslanec v Německu: Berlín je kulturní a mentální fitness
Byl velvyslancem v Irsku a v Německu. Je autorem několika básnických sbírek, literatura ho provází celým jeho životem. Napsal i knížku pro děti. Hostem Záletů je Tomáš Kafka, diplomat, básník, publicista a překladatel.
Tomáš Kafka se narodil v Praze „ovlivněn rodiči, dětskou nechutí k četbě všeho druhu s výjimkou sportovních časopisů, nenaplněnou pubertální touhou stát se rockovým hudebníkem, loajalitou vůči přátelům, pobytem svého času v Berlíně a doposud trvajícím zájmem o politiku.“ To byla citace z jeho s nadhledem napsaného životopisu.
Váš tatínek byl uznávaný germanista, překladatel Kafky, jak taky jinak s vaším jménem. Rebelií bylo tehdy nečíst?
Ono to bylo trochu komplikovanější, protože můj otec zemřel v roce 1970, když mně bylo pět let. Bohužel, ale máma zemřela taky velice brzy. Co jsem po obou rodičích zdědil, byla obrovská knihovna, kterou jsme s bratrem sdíleli. A později, když jsme přestali vnímat knihy jenom jako dekoraci v bytě, tak jsme do těch knih taky koukali. Velká část z nich byla i cizojazyčná, hlavně německé. A v nejedné bylo třeba i nějaké věnování tátovi. Od dětství jsem nebyl velký čtenář, ale miloval jsem časopis Stadion, kde jsem hltal všechny hokejové, fotbalové sestavy.
Když jsem tady mluvila s Davidem Vávrou, tak se zmínil o vašem společném veršování. Mluvil o tom, jak vlastně jste propojeni. Co vám dává lad s druhým člověkem?
Mě to strašně baví, protože pro mě i v diplomacii, ale i v literatuře a vlastně ve všem, co dělám, hraje přátelství ohromnou roli. Velice si toho vážím, že jsme s Davidem přátelé, dokonce si troufnu říct už životní přátelé, a že se můžeme doplňovat a že jsme zvědaví, co jeden nebo druhý dělá. Vždycky je pro mě velká radost, když vidím, že to někoho zajímá a že se s někým můžu nějakým způsobem doplnit.
Je důležité nemít pocit, že je na to člověk sám.
Pojďme teď nastoupit cestu do Berlína. Vy jste tam byl už v letech 1991 až 1995, když jste byl kulturním přidělencem v Berlíně. Co má vlastně na starosti kulturní přidělenec?
Měl jsem toho na starosti trošku víc, ještě tisk a školství. Ale vlastně svým způsobem by se člověk měl starat nejen o to, aby se propojovaly různé instituce, které se věnují kultuře v jedné a druhé zemi. A neměl by se starat jenom o PR té země, ale vlastně i o to, aby se do těch vztahů dostaly nějaké impulzy, s kterými se potom dá nějakým způsobem pracovat, ať už v businessu, v politice, vůbec v nějaké vzájemné otevřenosti.
Myslím si, že se to ukazuje zvlášť teď v posledních letech po tom drastickém útoku Ruska na Ukrajinu, kdy se najednou celý svět mění. V roce 1989 se svět naštěstí změnil výrazně k lepšímu. My jsme si tehdy mysleli a chtěli jsme ten svět měnit, dneska jsme se dostali do situace, že ten svět, který to s námi možná nemyslí vůbec dobře, spíš chce měnit nás. Takže je hrozně důležité nebýt na to sám nebo nemít pocit, že je na to člověk sám. A myslím si, že v dnešní době by kulturní přidělenec měl dělat všechno proto, aby se lidi cítili společně na tomto světě stále jako doma.
Vy jste v Berlíně dlouho pobýval, našel jste si dost času na to, abyste ho mohl objevit? Třeba pro ty, kteří si tam plánují výlet, kterou část byste doporučil?
Já jsem Berlín objevoval a obdivoval hlavně v 90. letech. Šlo to tak daleko, že už jsem pak, myslím, i spoustě kamarádů v Praze lezl na nervy, protože jsem jim pořád něco vykládal o tom, co je v Berlíně a co je v Německu. Takže jsem byl takový party killer, tak to už dneska, přísahám, nejsem.
A kdybych dneska měl něco doporučit v Berlíně, tak já si myslím, že nejzajímavější je v podstatě si to město minimálně rozdělit na nějaké dvě tři oblasti a porovnat je, jak to vypadá tam, kde byl dříve Východní Berlín, a tam, kde vlastně byla výkladní skříň Západního Berlína. Pak se možná jet podívat na nějaký okraj, anebo do nějakých z těch multikulturních částí, které byly ovšem v těch 90. letech, myslím, daleko atraktivnější.
Myslím si, že i v tom Berlíně, i když to třeba dneska nemusí být pro kulturní nebo jakoukoliv politickou scénu už tak zásadní a tak inspirativní, jako to třeba bylo v 90. letech, kdy to pro nás bylo opravdu okno do Evropy, je to pro nás kulturně mentální fitness a doporučuji, aby tam lidi jezdili.
Na závěr otázka od umělé inteligence. Jaké bylo vaše nejoblíbenější jídlo v Berlíně, které byste doporučil nám Čechům?
Tak přiznám se, že už ne kebab, protože ten jsem měl v 90. letech a asi se mi změnily chutě.
Ale v Berlíně jsem rád chodil spíš na čínu. A tam jsem si oblíbil, dokonce v blízkosti ambasády, smažené kuře generála Tso, ale myslím si, že to skoro nikde nemají a možná to nebude každému chutnat, ale prostě popravdě říkám, je to tohle.
Proč se Tomáš Kafka nestal rockovým hudebníkem, i když chtěl? Jak ho napadají verše? Jak si užil 17. listopadu? Existuje nějaká typická berlínská vůně?
Související
-
Jsem pravdoláskař a jsem na to hrdý, říká architekt David Vávra
Říká, že se stavbami je to jako s dětmi a že miluje osamělé běžce v kultuře. David Vávra je pražský rodák, obyvatel čtvrti Braník. Je synem architekta Zdeňka Vávry.
-
Nebýt Černobylu, kdo ví, kde bych skončila, přemýšlí Dana Drábová
Je nejdéle sloužícím státním úředníkem v nejvyšší pozici v zemi, v čele Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je od roku 1999. Hostem Záletů je Dana Drábová.
-
Svoboda je nejen velký dar, ale i úkol a závazek, připomíná duchovní Tomáš Halík
Kostel Nejsvětějšího Salvátora slouží jako akademická farnost a v jejím čele stojí monsignore Tomáš Halík, držitel mnoha cen a mimo jiného i prestižní Templetonovy ceny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.