Upozornění na chybu

9. listopad 2012

Napsal nám Jaroslav Mencl ze středních Čech. A opět tu máme otázku chování lidí při společenské události. „Jak mám ve společnosti upozornit známou nebo kolegu na to, že má rozepnutý poklopec? Na podnikovém večírku jsem to před týdnem udělal a dostal vynadáno, že se to podle etikety nesmí…“

Milan Knotek odpovídá: „Asi jste, pane Jaroslave, dostal vynadáno neprávem, protože se to smí. Jde spíš o to, jak jste to udělal, což já ale bohužel nevím. Na podobné věci ve společnosti upozorňujeme decentně. Takového člověka si vezmeme nenápadně stranou a šeptem, aby nás nikdo neslyšel, mu informaci sdělíme. Někdy dokonce stačí jen šikovný pohled. Je samozřejmě absolutně netaktní vyzývat s úsměvem kolegu, aby si zapnul poklopec, před dalšími osobami, ono to v dospělosti ani není moc vtipné.“

Alena Perková: My jsme si ale jednou v minietiketě říkali, že když se stane společenské faux pas, tak na to neupozorňujeme.“

Milan Knotek: „To platí v situacích, kdy se někdo na veřejnosti dopustí prohřešku v jednání nebo třeba ve způsobu stolování. V případě neupraveného oblečení je vhodné to dotyčnému oznámit – především dámy tím chráníme před společenskou újmou. Neměli bychom ale do věci vstupovat tak hyperaktivně, že dámě uprostřed sálu dopneme šaty. To musí žena udělat sama na toaletě nebo někde stranou. Pokud to sama nezvládne, požádá kolegyni, aby jí pomohla – muži na dámské toalety nechodí.“

Alena Perková: „Jak takovým nepříjemným věcem předcházet?“

Milan Knotek: „Prevenci děláme už doma tím, že se s partnerkou vzájemně zkontrolujeme. Kontrolu potom opakujeme u zrcadla na toaletě v místě společenské akce.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio