Tradiční masopustní veselí si užili v Kravařích, v největším roubeném stavení v Česku

Masopustní průvod v Kravařích na Českolipsku provázel poletující sníh. I přesto se v něm v sobotu sešly desítky masek.

Od Vísecké rychty, která je největším roubeným stavením v Česku, v sobotu vyrazil masopustní průvod. Laufr, bába s nůší, smrtka, několik vodníků nebo nevěsta s ženichem procházeli Kravařemi na Českolipsku. Užili si tak s dalšími desítkami masek poslední možnost pobavit se a vychutnat si jitrnice, koblihy a další dobroty před půstem. Zvyk s pohanskými kořeny začíná čtyřicet dní před Velikonocemi tak zvanou Popeleční středou.

Své hříchy a příkoří mohli na basu, kterou „pohřbili“, svrhnout i přespolní návštěvníci. „Všichni, kdo se na místo dostavili v masce, měli vstup zdarma,“ řekla Lenka Mrázová, mluvčí českolipského muzea, které akci pořádalo.

autoři: Eva Malá , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.