První ohňostroj. Završil korunovaci obrazu Černá Madona od sv. Tomáše

Slavnostní procesí a opulentní ohňostroj nad Brnem. Tak vypadala v roce 1736 korunovace obrazu Černá Madona od sv. Tomáše, kterému je přisuzována zázračná moc. V 18. století se slavnost na počest korunovace obrazu stala jednou z největších barokních slavností na našem území. Obraz Panny Marie Svototomské je označován za Perlu Moravy. Týdenní oslavy završil ohňostroj. Díky vydanému programu se stal prvním zdokumentovaným ohňostrojem na území českých zemí.

Obloha vybuchovala gejzíry záblesků a hvězd. Z děl vystupovala mohutná oblaka a obří zahradní vázy chrlily oheň. To vše bylo završeno zářivou klenbou nad barokním sloupovím. Poslechněte si, jak ohňostroj vypadal, i co to znamená, když se obraz dočká církevní korunovace.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.