Minietiketa: Projevy politiků

1. červen 2013

Jindřich Suchý z Prahy píše: „Co si myslíte o projevech politiků? Kdykoliv jsem na nějaké akci, nebo se dívám na televizi, vidím politiky číst text z papíru. Vypadá to divně, všechno působí strnule a nedůvěryhodně. Etiketa říká, že se proslovy číst nemají“.

Milan Knotek, odborník na etiketu, odpovídá: „Pan Suchý je dokonalý posluchač – otázku položil a hned na ni správně odpověděl. Ano, společenská pravidla říkají, že máme proslovy říkat spatra. Můžeme si ale vypomoci kartičkami, na kterých máme k lepší orientaci a připomenutí paměti napsány třeba začátky odstavců, jména, abychom na někoho nezapomněli nebo je nezkomolili, apod.“

Alena Škraňková, moderátorka: „Já si nedokážu představit, že dlouhý projev, třeba několikastránkový, se učím zpaměti. Takový primátor nebo ministr má na práci důležitější věci, než se šprtat texty.“

Milan Knotek, odborník na etiketu: „To je pravda, problém je ale často právě v tom, že projevy bývají zbytečně dlouhé. Někteří politici mají pocit, že čím déle budou mluvit, tím více si jich ostatní všimnou, ale to je omyl. Ostatní tím nudí a naopak odvádějí jejich pozornost jinam. Takový proslov by měl trvat tři minuty, maximálně pět.“

Alena Škraňková, moderátorka: Neříkejte, že neexistují výjimky ?!

Milan Knotek, odborník na etiketu: „Určitě existují. Novoroční projev bude prezident republiky vždycky číst, aby v přímém přenosu proběhlo všechno bez problémů. Stejné to je vystoupeními na stranických sjezdech, tam se ale nepřirozenost maskuje čtecím zařízením. Výjimku bych udělil i těm, kteří s proslovy nemají žádné zkušenosti a jejich vystoupení bez papíru by negativně poznamenala velká tréma. Co ale nejsem schopen tolerovat, je předčítání přípitku z papíru na společenských akcích. Přípitek má být krátký, vtipný a výstižný a člověk ho musí umět říci vlastními slovy. Když to neumí, měl by raději někoho pověřit.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio