Dva měsíce od požáru v Českém Švýcarsku: správa parku požádá o prodloužení zákazu vstupu do míst, která rozsáhlý požár zničil

Správa národního parku České Švýcarsko požádá o prodloužení zákazu vstupu do míst, která zničil rozsáhlý požár
Dva měsíce po ničivém požáru, který zasáhl národní park České Švýcarsko, mají tamní strážci, dřevorubci i skalní četa plné ruce práce.
Aby mohla skalní četa s pracovníkem z České geologické služby prohlédnout svah nad frekventovanou silnicí ze Hřenska na Mezní Louku, musí strážci zastavit dopravu. Riziko pádu kamení na silnici je totiž příliš veliké.
Skalní čerta a pracovníci České geologické služby musí do velmi složitého terénu – mezi popadané kmeny, do ohořelé půdy s popelem po kotníky.
„Poklepem speciálním kladívkem zjišťuji, zda ta skála duní, nebo zda je pevná. Při rozsáhlosti toho požářiště tu máme práci na několik měsíců,“ vysvětluje Jan Malík z České geologické služby, který měl už možnost podívat se na skály v soutěskách řeky Kamenice – zatím jen seshora a také dronem. Práce v nich je naplánovaná na příští měsíce.
Během uplynulých dvou měsíců se už pracovníkům parku podařilo několik cest po požáru vyčistit, zkontrolovat a zprůchodnit.
„Třeba od Třech pramenů na Meznou, žlutá turistická – tak ta je průchozí. Na Mezní Louce je to pak Rysí stezka nebo ještě třeba cesta z Mezné na Hájenky,“ vyjmenovává strážce Miroslav Rohlík.
Během několika málo dní bude pro turisty otevřená přístupová cesta na Pravčickou bránu od Třech pramenů, o něco později pak také červeně značená z Mezní Louky na Větrovec.
Správa národního parku chce také požádat o prodloužení opatření obecné povahy, které by mělo platit od 1. října do konce letošního roku. Zavřená by měla zůstat Gabrielina stezka nebo soutěsky řeky Kamenice, naopak by měl skončit zákaz nočního vstupu na území národního parku České Švýcarsko.
Související
-
Spáleniště v národním parku České Švýcarsko zkoumají vědci z ústecké univerzity
Vědci z Fakulty životního prostředí ústecké univerzity zkoumají spáleniště v národním parku České Švýcarsko. Prověřují obsah minerálních a organických látek v popelu.
-
Ústecký kraj schválil první peníze na pomoc požárem zasaženému národnímu parku České Švýcarsko
Zastupitelé Ústeckého kraje schválili první pomoc pro požárem zasažené České Švýcarsko. Na dalším zasedání zastupitelů chce kraj projednat i pomoc pro hoteliéry.
-
1. září končí striktní zákaz vstupu do částí národního parku České Švýcarsko, které poničil oheň
Od 1. září se v národním parku České Švýcarsko otevřou pro turisty některá dosud uzavřená místa. Po ničivém požáru ale zůstávají uzavřené soutěsky ve Hřensku a cesty k nim.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pozitivní fotografie a společný zpěv. KLDR vítá turisty, ale jen ty z Ruska. Volný pohyb nemají
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Jablonce hostí Sigmu Olomouc. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
‚Kýval jsem se jako houpačka.‘ Čech popisuje, jak prožil zemětřesení v Thajsku
-
Možná redefinovat, rozhodně ale zachovat. Válka na Ukrajině mění i pohled Švýcarů na jejich neutralitu