Aspoň deset čísel. Osud Šediváčkova longu určí víkendové počasí

20. leden 2023, aktualizováno

Sníh dělá čáru přes rozpočet. Tedy hlavně to, že ho je málo. Tradiční závod psích spřežení v Orlických horách letos bojuje s rozmary počasí. Jistou naději dává předpověď na předposlední lednový víkend.

„Pokud napadne sníh, měl by se Šediváčkův long jet tak, jak ho známe. Jenom nepůjde o mistrovství republiky. Počkáme, jestli se vyplní předpověď. Definitivně se rozhodne v neděli. Potřebovali bychom aspoň 10 centimetrů. Na trávě se na saních jet nedá. Letní variantu nechystáme. Buď saně, nebo nic,“ říká za organizátory Petra Plisková.

Déle nešlo čekat

Pořadatelé už ve čtvrtek zvolili nouzovou variantu Šediváčkův long extrém. „Jednou z extrémních věcí při něm bude rozhodnutí na poslední chvíli. Zálohy na startovné se převádí na další rok 2024. Platí na příští rok a držíme místa ve startovních listinách. Kdo přijede letos, bude mít závod navíc. Všichni byli připravení, měli nahlášenou dovolenou, natrénované pejsky a teď čekají do té neděle, jestli do Deštného budou moci vyrazit.“

Organizátorka Šediváčkova longu  Petra Plisková

Závod na takové úrovni má určitá pravidla. Soutěžní a závodní řády se podle Pliskové musí dodržovat i v mushingu. „Nedostáli bychom jim, pokud bychom účastníkům až den před závodem oznamovali, jestli se jede. Navíc máme přihlášené z 12 evropských států včetně vzdálenějších míst. Těm se to opravdu musí říct včas.“

V minulosti se už jelo na kárách a na koloběžkách, když sníh nebyl. „Mushing na suchu představuje běžné závody. Jezdí se tak třeba na podzim. Takhle se ale Šediváčkův long úplně neosvědčil. Na kalužích a přimrzlých plotnách to bylo velmi nebezpečné. Navíc i zamrzaly brzdy. Technické i bezpečnostní důvody nás nutí pořádat jenom zimní verzi.“

Na své psy zapomeňte

Nejvíc diváků bývá na startech a při dojezdech spřežení. „Tam je ruch, je to divácky atraktivní. Taky se ale dá vyšlapat na vrcholky hor, do lesních krajinek a někde u kraje si počkat na závodníky. Určitě by si diváci neměli brát k trati svoje pejsky, kteří pak ruší. Soutěžní psi jedou etapový závod, mají v packách 300 kilometrů za 5 dní, bivakují v noci na sněhu a můžou být nepříjemní.“

Aktuální informace:

Přes víkend v Orlických horách napadl sníh a organizátoři rozhodli o uspořádání extrémní varianty Šediváčkova longu. Přesnou podobu závodu určí povětrností podmínky. Slavnostní zahájení má být v úterý 24. ledna za chatou Kristýna v osadě Jedlová v Deštném. Starty všech kategorií jsou v plánu na jeden den, a to ve středu dopoledne (10-12). Nepojede se nejdelší trasa. Šediváček bude mít celkem 4 etapy, pokud bude bivak, o kterém se rozhodne během závodu.

Jak dlouho trvá příprava na Šediváčkův long? Co všechno musí musher i psi absolvovat, než se postaví na start? A proč bychom místo na zdraví měli připíjet na prašan? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.