Alois Liška – československý válečný hrdina, armádní generál ze Záborčí

29. únor 2024

V Záborčí na Jablonecku se v roce 1895 narodil jeden z nejvýše postavených československých válečných hrdinů, armádní generál Alois Liška.

Po maturitě na turnovském gymnáziu se stal už v 16 letech vojenským dobrovolníkem. Odjel na ruskou frontu.

Brzy přešel do zajetí a přihlásil se k československým legiím. Stal se dělostřelcem a jako velitel čety se účastnil těžkých bojů na zemi i v obrněném vlaku Orlík.

Po návratu do vlasti v armádě zůstal a jako velitel dělostřeleckého pluku chtěl v roce 1938 bránit vlast před nacisty. Zklamán Mnichovskou dohodou opustil Československo, aby se ve Francii stal velitelem nově budovaného 1. dělostřeleckého pluku.

Po pádu Francie se přeplavil do Anglie, kde vykonával funkce u československé pozemní jednotky.

V březnu 1943 se stal velitelem Československé samostatné brigády a o rok později velel úspěšnému obléhání přístavu Dunkerque.

Po skončení války byl Liška ustanoven velitelem Vysoké školy válečné.

V roce 1948 měl být komunistickými čistkami odstraněn a zatčen. Navzdory bedlivému dohledu státní bezpečnosti se mu podařilo odletět do Anglie. Pracoval zde jako organizační ředitel jazykové školy a angažoval se v exilovém hnutí. Zemřel v Londýně v roce 1977.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.