3. duben: první přenosný počítač a legenda o Nikolovi

3. duben 2019
Stalo se dnes

Máte doma notebook, nebo u sebe máte chytrý telefon? Tak to vám gratuluji, vlastníte přenosný počítač

a oproti těm prvním o dost lehčí a mnohem, mnohem výkonnější. Historie přenosných počítačů se začala psát právě 3. dubna 1981, kdy spatřil světlo světa přenosný počítač Osborne 1.

Nemusel se ani dokonce zapojovat do zásuvky. Takový to byl pašák. Ovšem pozor byla to nevzhledná bedna s maličkým displejem, která se dala zacvaknout a vypadala potom jako trochu větší šicí stroj.

A váha? 11 kilogramů. Dodejme, že neuměl ani tolik, co dnešní hodinky. Inu, pokrok nelze zastavit.

Ještě jedna vzpomínka. Na Nikolu Šuhaje. Díky knize Ivana Olbrachta se z něj stal takřka národní hrdina. Ovšem skutečnost byla mnohem prozaičtější.

Nikola byl obyčejný vojenský zběh, kterého chudoba dohnala až ke kariéře loupežníka. Rozhodně se o něm nedalo říci, že by bohatým bral a chudým dával a

během jediného roku šel z jeho bandy opravdu strach. Narodil se 3. dubna 1898 v Nižní Koločavě.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.