Zpátky do středověku se můžete vrátit v tvrzi u Chrastavy. Na pohodlí zapomeňte!

16. prosinec 2016
Koktejl

„Luxusnější“ obydlí šafáře nebo skromnější příbytek čeledínů můžete mimo jiné vidět v Horním Vítkově u Chrastavy. Skupina nadšenců tu postupně buduje velmožské sídlo ze 12. století. Cílem je představit období raného středověku atraktivním způsobem.

Za tzv. polský plot, kterým je replika sídla obehnána, mohou návštěvníci nahlédnout při různých akcích. Na oficiální otevření si komplex ještě počká. Na požádání ale každého, kdo bude mít zájem, člen sdružení Curia Vitkov Ladislav Tomič rád provede – třeba domkem šafáře.

Na středověk „luxusnější“ obydlí šafáře

„Ten dům je dvouprostorový. To znamená, že je oddělená předsíň a obytná část,“ říká Tomič o příbytku pro výše postaveného šafáře. Díky tomu bylo v objektu větší teplo, což podporovala také poměrně malá okna. V domku šafáře, kde pobývaly až dvě generace, nebylo místo ani pro nábytek. Stůl tvořila deska, která se v případě potřeby položila na „kozu“.

Ve skromnějších podmínkách pobývali čeledíni. V jednoprostorovém domě se udržovalo teplo jen stěží. „Byly to spíš z dnešního pohledu, když to hodně zjednoduším, takové ubytovny,“ vysvětluje Tomič.

Curia Vítkov má i zvířecí obyvatele

V nejbližší době by chtěli členové sdružení Curia Vítkov spolu s dobrovolníky na místě vystavět ještě např. kamenný kostel nebo patrový palác velmože. Součástí kurie je také řemeslnická osada, kde je prezentována třeba práce kováře nebo tesaře.

Poslechněte si přiložený příspěvek a zjistíte, proč jsou u stávajících staveb – domu šafáře a čeledníků – tak nízké vstupní prostory.

Replika sídla je obehnána takzvaným polským plotem
autor: Michaela Vlková
Spustit audio