Živě od vás: 130. výročí svého založení oslaví Sklářské muzeum Nový Bor Muzejní nocí
Třináctá novoborská Muzejní noc se bude konat 27. května 2023 a bude i oslavou 130. výročí založení tamního Sklářského muzea. V čem je toto muzeum unikátní, se vydala zjistit kolegyně Iveta Kalátová.
„Město Nový Bor je nazýváno městem skla, a ač se sklářský průmysl potýká s nejrůznějšími problémy, je opravdu městem skla i dnes. Na Novoborsku působí víc než 100 sklářských firem, od nejmenších ateliérů po velké firmy. Historie sklářství sahá až do vrcholného středověku, odkud pocházejí první archeologické nálezy ve zdejších Lužických horách.
Po nějaké době, když se lesy vytěžily, výroba skla se přeorientovala na takzvané zušlechťování skla. Takže se skláři začali věnovat broušení, rytí a malování a sklárny zde začaly znovu vznikat až na konci 19. století,“ popisuje historii sklářské oblasti ředitelka Sklářského muzea v Novém Boru Petra Ajšmanová.
Sklářské muzeum vzniklo před 130 lety a je tak jedním z nejstarších sklářských oborových muzeí na světě. A významné výročí oslaví v sobotu 27. května Muzejní nocí.
Kde a jak muzeum získalo šaty módní návrhářky Blanky Matragi? Jak významným byl pro Novoborsko Fridrich Egermann? O co se sklářská muzea v Novém Boru a v Kamenickém Šenově hádají? A jaký je plán oslav významného výročí založení muzea? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Sklářské hvězdy: Výtvarníci, designéři a skláři Libereckého kraje
Svou kreativitou a zručností dobývají svět. Sklářské hvězdy z kraje pod Ještědem. Jejich um představí redaktorka Ivana Bernáthová.
-
Jako kluk jsem chodil koukat na tátu a na huť, tomu se nedá odolat, vzpomíná ředitel sklárny Ajeto
Sklárna Ajeto je unikátním místem, kde se realizují sny českých sklářů. Nejen o tom, čím je výjimečná, si s jejím ředitelem Davidem Ševčíkem povídala Marcela Augustová.
-
Skláři z Křišťálového údolí
Před více než 300 lety se v údolích v Libereckém kraji zrodil český křišťál. Mistři skláři z něj začali vyrábět skleničky, lustry i šperky. Představujeme jejich příběhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.