Živě od vás: 130. výročí svého založení oslaví Sklářské muzeum Nový Bor Muzejní nocí

Třináctá novoborská Muzejní noc se bude konat 27. května 2023 a bude i oslavou 130. výročí založení tamního Sklářského muzea. V čem je toto muzeum unikátní, se vydala zjistit kolegyně Iveta Kalátová.

„Město Nový Bor je nazýváno městem skla, a ač se sklářský průmysl potýká s nejrůznějšími problémy, je opravdu městem skla i dnes. Na Novoborsku působí víc než 100 sklářských firem, od nejmenších ateliérů po velké firmy. Historie sklářství sahá až do vrcholného středověku, odkud pocházejí první archeologické nálezy ve zdejších Lužických horách.

Po nějaké době, když se lesy vytěžily, výroba skla se přeorientovala na takzvané zušlechťování skla. Takže se skláři začali věnovat broušení, rytí a malování a sklárny zde začaly znovu vznikat až na konci 19. století,“ popisuje historii sklářské oblasti ředitelka Sklářského muzea v Novém Boru Petra Ajšmanová.

Sklářské muzeum vzniklo před 130 lety a je tak jedním z nejstarších sklářských oborových muzeí na světě. A významné výročí oslaví v sobotu 27. května Muzejní nocí.

Kde a jak muzeum získalo šaty módní návrhářky Blanky Matragi? Jak významným byl pro Novoborsko Fridrich Egermann? O co se sklářská muzea v Novém Boru a v Kamenickém Šenově hádají? A jaký je plán oslav významného výročí založení muzea? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.