Zemřel herec Jiří Pecha, loupežník z pohádky Lotrando a Zubejda

Herec Jiří Pecha

Zemřel divadelní a filmový herec Jiří Pecha, bylo mu 74 let. Měl dlouhodobé zdravotní potíže. Potvrdila to mluvčí divadla Husa na provázku Alžběta Nagyová. Podle ní Pecha zemřel ve čtvrtek ráno. Na budově divadla už visí černý prapor.

„Peca byl to, čemu se dneska, trošku se to zneužívá, říká srdcař nebo puďák. Hrál divadlo zevnitř, ze sebe, takže ty figury byly strašně uvěřitelné. Byly to vždycky nesmírně autentické herecké projevy. Mimo to byl také výborný kamarád,“ vzpomínal na Radiožurnálu herec a režisér Břetislav Rychlík.

V brněnském „Provázku“, kde působil od přelomu 60. a 70. let minulého století, se třebíčský rodák Pecha proslavil. Vytvořil úspěšnou hereckou dvojici s Boleslavem Polívkou, hráli spolu například v inscenacích Pezza versus Čorba nebo Poslední leč, která se dočkala i filmového zpracování.

Dále hrál Pecha například ve filmech Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Anděl Páně, Pupendo, Peklo s princeznou, Lotrando a Zubejda, Balada pro banditu nebo v Čarovném dědictví či v seriálu Bylo nás pět.

V posledních letech se na jeviště Husy na provázku čas od času vracel hlavně v titulní úloze v inscenaci Babička podle Boženy Němcové. Právě na jevišti svého osudového divadla a v jedné ze svých nejúspěšnějších rolí Babičky slavil Pecha v roce 2014 své 70. narozeniny.

I když počet repríz už tehdy přesahoval tři stovky, Pecha řekl, že jako celoživotní trémista se večer znovu bude „třepat jako ratlík“. Na otázku, zda se cítí na dalších 300 repríz, ovšem tehdy reagoval trpkým smíchem. „To je odpověď,“ dodal lakonicky.

Potíže s učením hereckých textů

Pecha začínal s herectvím u ochotníků a díky talentu se dostal na Janáčkovu akademii múzických umění i bez povinné maturity. Odborníci na něm oceňovali zejména hereckou živelnost a zemitost, stejně jako schopnost ztvárnit komické i dramatické role. Díky širokému rejstříku zvládal nespočet klauniád, ale také titulní roli v Králi Learovi nebo part v absurdním dramatu Čekání na Godota.

Pechovu divadelní a filmovou kariéru nezhatily ani celoživotní potíže s učením textů ani zdravotní problémy spjaté s věkem. Když Husa na provázku uspořádala velkou oslavu jeho pětašedesátin, příliš to prý nechápal. „Teď už je mi to jasné – oni si mysleli, že se sedmdesátky nedožiju,“ řekl, když mu bylo právě 70 let.