Zelená vesta a červený terčík. Nová výzbroj bývalé účetní Dagmar Havelkové

17. červen 2024

Školy, které stojí na frekventovaných místech, využívají pro zvýšení bezpečnosti hlídky seniorů. Ti pomáhají městským strážníkům nebo státním policistům, kterých není dostatek. Jedno z takových míst je u Základní školy ve Vratislavicích nad Nisou.

Provoz u přechodu pro chodce u školy ve Vratislavicích nad Nisou pomáhá ve všední dny ráno řídit paní Dagmar Havelková

Nejen před koncem školního roku, kdy děti se těší na prázdniny a jsou méně pozorné, je důležité dohlížet na jejich bezpečnost hlavně na přechodech. U škol s tím městské a státní policii pomáhají seniorské hlídky.

Paní Dagmar Havelková je bývalá účetní, teď každé ráno nastupuje do služby v zelené vestě s červeným terčíkem. „Hlavně bezpečně převést děti, protože tento přechod je docela náročný,“ popisuje paní Dagmar, co je jejím úkolem. Křižovatka je v místě, kde auta jezdí ze sídliště, děti přecházejí od pekařství a ještě je v blízkosti parkoviště.

Ve službě je každý den, v létě i v zimě, za každého počasí. Dětem pomáhá bezpečně přejít přechod ve svém volném čase.

„Dobrovolníků na přechodu máme v současné době 7. Rádi bychom do budoucna, aby se tento počet navýšil. V současné době naši dobrovolníci zajišťují přechody ve Vratislavicích, v Ruprechticích v ulici Jabloňové a na náměstí Míru, ve středu města v ulici Chrastavská, ve Vesci ulice Česká,“ vypočítává, kolik takových asistentů pomáhá, mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková.

Pokud někdo brzy ráno vstává, nemá co na práci a chtěl by nějak prospět, může se přihlásit. „My přímo mentorujeme seniory na přechodu, v současné době jsou to většinou, nebo všichni senioři, a my jsme ti, kteří s nimi organizujeme jejich pracovní den, školení a podobně. Další senioři jsou vítáni,“ potvrzuje mluvčí, s tím, že zájemci se mohou hlásit přímo u ní.

A jak jsou se službou paní Dagmar Havelkové spokojené děti ze základní školy ve Vratislavicích nad Nisou a jejich rodiče? Poslechněte si reportáž.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související