Zdravotní sestřičky obsadily krajský úřad. 100 let zdravotnictví mapuje výstava

Společně s oslavami stého výročí vzniku samostatného Československa si v Libereckém kraji připomínají i 100 let existence zdejších zdravotnických zařízení.

Expozici, která představuje nejen je, ale i historické zdravotnické pomůcky, připravil krajský odbor zdravotnictví a Severočeské muzeum. Výstava ale není v muzeu – kvůli jeho rozsáhlé rekonstrukci. Exponáty jsou umístěny ve vestibulu budovy Krajského úřadu v Liberci.

Usměvavé sestřičky předvedly své „róby“

Vernisáž výstavy začala módní přehlídkou zdravotnických uniforem. „Modely, které nám ušila paní Kamila Altová, sahají do 19. století, kdy byl bílý šat doplněný křížkem Červeného kříže,“ popisuje ředitelka Střední zdravotnické školy v Liberci Jana Urbanová.

Inkubátor z 50. a 60. let 20. století

Některé z exponátů jsou zapůjčené ze Zdravotnického muzea v Praze. „Zapůjčili jsme jeden z prostorově největších exponátů – v první vitríně je to horské sluníčko, pak ortopedický korzet,“ říká Michaela Lindová.

Novorozenecká nostalgie

Na výstavě nemůžou chybět ani zdravotnické instrumenty, vysvětluje spoluorganizátorka výstavy Blanka Ptáčková z Odboru zdravotnictví krajského úřadu: „Když se zastavíme u novorozeneckého inkubátoru z 50. a 60. let – mnoho maminek si vzpomene, jak u něj seděly a hleděly na své děti.“

Na výstavě 100 let v bílém plášti nechybí ani nemocniční pokojík nebo lékařský bílý plášť. Výstava o historii zdravotnictví v Libereckém kraji bude k vidění až do konce listopadu.

Související