Zasedací pořádek v autech při svatbě

7. listopad 2012

Posluchačka, která se v emailu představila jako Kamila, nám píše: „Nejlepší kamarádka se vdává do zahraničí, bude mít velkou a drahou svatbu a požádala mě, abych jí pomohla s organizací. Většinu věcí už vím, nebo jsem si je přečetla, ale nejsem si jistá rozmístěním lidí v automobilech. Můžete mi poradit?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Tady je pořadí docela zajímavé, pro někoho to může být i zvláštní. Pravidla totiž při velké svatbě hovoří především o tom, kdo jede prvními dvěma a posledními dvěma vozy. Prostředek kolony potom obstarají řadoví hosté. Do prvního automobilu nastoupí ženich a jeho maminka, v druhém se svezou ženichův otec a matka nevěsty. Předposlední auto je vyhrazeno svědkům a poslední auto nevěstě a jejímu otci.“

Alena Perková: „Na jakých místech sedí ženy?“

Milan Knotek: „Ženám, tedy nevěstě, matkám, svědkyním a dalším je vyhrazeno vždy nejčestnější místo ve voze, to znamená vzadu za spolujezdcem. To by mělo platit za všech okolností, i když vezeme třeba tchýni na chalupu.“

Alena Perková: „Jak se hosté dozvědí, komu je určen ten který automobil?“

Milan Knotek: „Buď shromážděné hosty před odjezdem někdo na místě usazuje – to je jistější varianta – nebo to vědí předem a orientují se sami. Rozhodně bych paní Kamile doporučoval, aby se toho na místě aktivně ujala a lidi přímo instruovala. To se týká hlavně starších osob nebo rodičů, kteří ve svatebním dojetí bývají trochu roztržití. Nevěstě otevřeme dveře a pomůžeme jí nasednout a srovnat šaty, aby je neměla „přibouchnuté“. S nástupem do vozu pomáháme i ostatním dámám, to mohou udělat jejich protějšky.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio