Zápach z pohnojených polí obtěžoval obyvatele České Lípy. Stížnostmi se teď zabývá i městská policie

23. září 2015

Silný zápach z polí pohnojených kejdou obtěžoval v uplynulých dnech obyvatele České Lípy. Stížnosti obyvatel řešily nejen úřady, ale i strážníci. Ti by se zápachem ve městě měli zabývat i v budoucnu.

„Otravovalo to celou Českou Lípu. Byl to nepříjemný zápach, jako hnůj. Čekala jsem takový zápach na vesnici, ale ne ve městě. Bylo to cítit hodně, hlavně když zavál vítr směrem na Českou Lípu. To si pak člověk připadal jako u kravína. Pokud se nezavřela okna, tak to bylo cítit i doma,“ vzpomíná na uplynulé dny obyvatelka České Lípy Kateřina Novotná.

„Na českolipskou radnici nebo městskou policii se obraceli někteří obyvatelé nejen z České Lípy, ale i z přilehlých obcí a stěžovali si na zápach,“ potvrzuje stížnosti obyvatel mluvčí českolipské radnice Petr Pokorný.

„Laicky řečeno, zemědělci v rámci svého hospodaření pohnojili pole kejdou, to je v souladu se zákonem. Jejich povinností je takto ošetřené polnosti do 48 hodin zaorat a zamezit tak nepříjemnému zápachu. Město má omezené pravomoci. Kontrolou správného použití kejdy kontroluje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který nám sdělil, že na Českolipsku žádné porušení zákona nezjistil.“

Stížnosti na zápach musela řešit i českolipská městská policie. „V Dobranově jsme zjistili, že jde o klasické hnojení. Šlo tam o přepouštění z cisteren do cisteren. Přijímali jsme i oznámení, že tam dochází k nelegálnímu vypouštění do příkopu. To se neprokázalo. Stížnosti na hnojení jsou každý rok v různých místech.“

Obtěžující zápach nechce tolerovat českolipská radnice. Obyvatelům města radí, aby v případě, že se snížila kvůli zápachu kvalita ovzduší, kontaktovali městské strážníky. Podle zástupce velitele českolipské městské policie Antonína Doležala budou pak strážníci postupovat standardním způsobem.

„Budeme se snažit upřesnit lokalitu a příčinu. Jestli došlo k pochybení, to předáme příslušným orgánům. Ta první dokumentace ano, to zadokumentujeme a další řízení už není věcí městské policie.“

Použít k hnojení kejdu je zakázané od 15. listopadu až do konce ledna, nebo na zmrzlou případně sněhem pokrytou půdu.

Spustit audio