Založit firmu, otevřít řemeslnickou dílnu a nabízet své výrobky do prodeje. Zn.: Vyzkoušeno dětmi
Kluci a holky z osmiček a devítek základních škol v Liberci si vyzkoušeli, jak by si mohli založit prosperující řemeslnickou firmu. Reportáž s jedním z vítězných týmů ze ZŠ Lesní v Liberci natočila redaktorka Ivana Bernáthová.
Je známo, že firmám chybějí řemeslníci a technici, i to, že se žáci devátých tříd příliš nehrnou do technických oborů. V liberecké řemeslnické dílně iQFABLAB se pokusili ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje zvýšit zájem dětí o technické profese a vymysleli soutěž, ve které si děvčata a kluci z libereckých škol vyzkoušeli založit firmu a hotové řemeslné výrobky nabídnout zákazníkům.
Kolik žáků základních škol se soutěže zúčastnilo. Co všechno musely děti zvládnout a připravit? Co a jak vyráběly a pomáhal jim někdo? Jak porota výrobky dětí posuzovala? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Světlá budoucnost řemesel? Míst v učňovských oborech je dost
V seriálu týdne zavítala jeho autorka Ivana Bernáthová na Střední školu v Semilech, aby zjistila, jak je to s budoucností řemesel u nás.
-
Hrozí zánik řemesla? Ubývá řezníků a uzenářů
Sehnat řezníka může být za několik let velký problém. V Česku jich chybí zhruba 5 000. Školu ve Frýdlantu, která obor řezník-uzenář nabízí, letos dokončí jen 5 studentů.
-
Cvičný byt v základce? Harcovská škola prošla překvapivou rekonstrukcí
Liberecká základní škola Na výběžku je zrekonstruována. Její součástí je řemeslná dílna, nová knihovna a cvičný byt. K čemu slouží, zjišťovala redaktorka Lucie Fürstová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.