Zákupský zámek mohl sloužit jako letní sídlo prezidenta republiky

17. září 2023

Osudy památek po jejich zestátnění byly velmi rozdílné. Na některých fungovaly prohlídky s průvodcem, jiné chátraly. Zámek Zákupy potkaly oba tyto osudy.

„Zákupský zámek byl letním sídlem císařské rodiny a až do začátku dvacátého století byl plně v provozu, takže byl zestátněn plně provozovatelný objekt,“ představuje státní zámek Zákupy na začátku minulého století kastelán Vladimír Tregl.

Už od roku 1918 mohla tehdy vzniklá Československá republika počítat, že jí zámek připadne. „Tehdy se uvažovalo o tom, že by zákupský zámek sloužil jako letní sídlo prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka,“ uvádí Tregl zajímavost. Nakonec z toho ale sešlo. „Potom zámek dostalo ministerstvo zemědělství a sídlila tady Správa státních lesů a statků,“ doplňuje. „Úředníci měli jen přízemí a první patro. Ve druhém patře, kde jsou císařské pokoje se už za první republiky provázelo,“ upřesňuje Tregl.

Právě Státní lesy a statky zámek a přilehlý hospodářský dvůr z přelomu 17. a 18. století alespoň nějak udržovaly. „Ty státní statky aspoň občas vyměnily nějakou prasklou tašku na střeše nebo vyměnily poškozené okapy,“ vysvětluje Tregl. Po odchodu úředníků začal hospodářský dvůr chátrat úplně a opravit se ho snaží dodnes.

Proč se někdy říká, že Zákupy zestátnili až v roce 1921? Proč se uvažovalo o Zákupech jako o letním prezidentském sídle? Jak vypadaly první prohlídky? Poslechněte si celý rozhovor Patrika Fišera.

autor: Patrik Fišer
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.