Zajímají vás dávno zapomenuté příběhy? Adoptujte si hrob

14. únor 2020 08:55
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Opuštěné hroby nabízejí v Hejnicích k adopci

Adopce dětí, zvířat v zoologické zahradě nebo třeba stromů v aleji. Ty jsou dnes docela běžné. Věděli jste ale, že je možné si adoptovat hrob? Stará hrobová místa, často po sudetských Němcích, je možné si vzít do opatrování třeba v Hejnicích.

Čtěte také

S nápadem na oživení zašlých hrobek a se snahou navrátit hejnickému hřbitovu důstojnost přišel Milan Votava, pedagog, student historie a zastupitel, kterého zajímají dávno zapomenuté příběhy. Inspiroval se v pražských Olšanech. Nejprve si vytipoval místo na hřbitově v Hejnicích, o které by se sám rád staral, až pak ho napadlo nabízet hrobky i ostatním. Stará se o to, aby hrobová místa vypadala důstojně, a také hledá v archivech zajímavé příběhy lidí, kteří tu jsou pohřbeni.

Adopce je bezplatná, člověk se ale zavazuje k tomu, že se o hrobové místo bude starat

Adopce je bezplatná, člověk, který hrob adoptuje, se ale zavazuje k tomu, že se o něj bude starat, bude ho zvelebovat. Jak doplňuje Milan Votava, kdo chce pomoci, nemusí hrob vlastně ani přímo adoptovat. Tak to ostatně funguje nejen v Hejnicích, ale například na hřbitově v Jablonci nad Nisou. Adopce hrobů nabízí kromě Hejnic také sousední Ferdinandov, a možnost je i v Semilech.

autor: sas
Spustit audio

Související