Zájemci si na Anifilmu můžou vyrobit vlastní krátký animovaný film. Vyzkoušet můžou různé techniky
Výrobu animovaného snímku si mohou až do neděle 7. května vyzkoušet rodiny, které navštíví liberecký Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm. Na školách animace se seznámí s digitální, kreslenou i trojrozměrnou animací.
„Máme tady klasickou kreslenou animaci, máme tady digitální kreslenku, ale můžou si vyzkoušet i modelování v 3Déčku. Letos je novinka, že tady máme green screen. Máme tady zelené pozadí, na které si ti účastníci lehnou a kolem nich se animují předměty. Poté co se to zelené pozadí takzvaně odklíčuje v počítači, tak pod to můžeme dát ještě nějaké další video a vzniká tak skvělá kombinace klasické animace a digitálních triků,“ přiblížila lektorka dílen Anna Mastníková.
Zájemci si můžou v animátorských festivalových dílnách vyzkoušet i techniku stop-motion, jak se dnes častěji říká fázové animaci. Ta rozpohybovala třeba loutky filmů Jiřího Trnky nebo večerníčkové postavičky Pata a Mata. Například na 1 vteřinu kresleného animovaného filmu je třeba rozfázovat na 12 obrázků.
„Máme tady šest stanovišť na stop-motion. Máme tady korálky, plastelínu, můžou tam kombinovat kreslení. Vlastně s čímkoliv, co leží na podložce a snímací zařízení, které je zavěšené, to nafotí, a tím pak vzniká iluze toho pohybu s různými materiálu,“ vysvětlila Anna Mastníková. Filmy, které vzniknou v dílnách a jejich autoři dají souhlas ke zveřejnění, budou k vidění na slavnostním zakončení festivalu.
Související
-
ANIFILM 2023: Liberecký festival ukázal dětem, jak vnímat filmy jinak
Děti se v rámci libereckého Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm seznamovaly s možnostmi filmového média, které často sahá za hranice fantazie.
-
ANIFILM 2023: Galerie vystavuje kresby předního představitele japonské nezávislé animace Yamamury
Do července mohou návštěvníci liberecké galerie vidět, jak vzniká animovaný film ze země vycházejícího slunce. Kresby tam vystavuje Kóji Yamamura.
-
ANIFILM 2023 začal. Nabídne 500 animovaných snímků, setkání s režiséry i vstup do virtuální reality
V Liberci začal 22. ročník Anifilmu. Diváci uvidí celkem 500 snímků, festival představí animovanou tvorbu z Japonska a pořadatelé ocení jednu z legend české animace.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jak Filip Turek měnil své verze rychlé jízdy na dálnici. Přiznal, že snímek mohl vzniknout v Česku
-
Koalice sklízí třešničky z dortu, ale sama s projekty nepřichází, kritizuje vedení Prahy Scheinherr
-
Válka už mohla dávno skončit, kdyby sankce zesílily. Rusko je pod ekonomickým tlakem, tvrdí analytik
-
Hokejisté Brna přestříleli Pardubice 7:4. Kometa srovnala finálovou sérii s Dynamem na 2:2 na zápasy