Začíná Jizerská padesátka. Jak její letošní podobu ovlivnila pandemie?

12. únor 2021 15:05

Sprinterským závodem začíná program 54. ročníku Jizerské padesátky. Závod se letos kvůli koronaviru pojede ve značně omezené podobě. Na trať pátečního sprintu i nedělního hlavního závodu na 50 kilometrů vyrazí pouze profesionální bežkaři. Takzvaní hobíci si mohou svůj osobní závod odjet každý zvlášť.

Hlavní závod v neděli 14. února doporučují pořadatelé sledovat jen prostřednictvím televizních obrazovek. Stadion, kde závod startuje, bude po celé nedělní dopoledne pro fanoušky absolutně nepřístupný, stejně jako centrální parkoviště.

„Co se týká nedělního závodu, tak ten je určen pouze pro elitní závodníky. Stadion Bedřichov je uzavřen, vstup tam bude závodníkům umožněn pouze s negativním testem. Nedoporučuje se, aby se návštěvníci šli na tu trať dívat. Měl by i na začátku té trati před závodníky jet policejní skútr. Je to z důvodu těch hygienických opatření,“ uvedl starosta Bedřichova Petr Holub.

Začíná Jizerská padesátka. Závodit hromadně budou jen profesionálové, hobíci poběží individuálně

Omezení bude platit už od pátku 12. února odpoledne od 14.00 do 19.00, kdy se na stadionu v Bedřichově pojede sprinterský závod. Ten začíná v 16.30. Pátečního i nedělního závodu se zúčastní necelých dvě stě elitních závodníků.

Jaká pravidla platí pro neprofesionální závodníky?

Takzvaní hobíci, jak se amatérským běžkařům říká, letos nesmí kvůli pandemii koronaviru běžet hromadně. Můžou se ale zúčastnit virtuálně, tedy zaregistrovat se v aplikaci v chytrém telefonu a zaběhnout si svých padesát kilometrů někdy jindy a  jinde. Čas mají až do 28. února. Všem zaregistrovaným pak přijde medaile poštou.

Jak to bude v neděli s omezením dopravy?

V neděli 14. února budou už od rána pro veřejnost úplně zavřené obě příjezdové cesty do Bedřichova. A to jak od Liberce, kde bude uzavírka platit už od České chalupy. Směrem od Jablonce se lidé dostanou jen do spodní části Bedřichova. Vjet bude možné pouze na parkoviště s označením P3 a P4 pod sjezdovkami. Autobusy MHD z obou směrů budou do Bedřichova jezdit podle jízdního řádu, pořadatelé ale budou dohlížet, aby lidé po výstupu pokračovali dál směrem ke Královce tak, aby se nedostali do blízkosti stadionu a závodní trati. V sobotu žádná omezení neplatí.

Kdy se na Jizerskou magistrálu můžou vrátit rekreační lyžaři?

Magistrála bude uzavřena jen v neděli 14. února od rána asi do jedné hodiny, pak už se začnou opatření uvolňovat a lidé si mohou projet i samotnou závodní trať. Ty části magistrály, kde se závod nepojede, budou pro veřejnost přístupné. Omezena budou ale některá nástupní místa, protože uzavřené budou silnice z Horního Polubného na Jizerku, z Desné na Souš a z Bílého Potoka na Smědavu.

autoři: Jana Švecová , Šárka Škapiková , Jan Žíla , Jakub Marvan , reČRoL
Spustit audio

Související