Za požár Severochemy v květnu 2017 může zřejmě bývalý zaměstnanec, chtěl ukrást chemikálie

Požár libereckého podniku Severochema
Požár libereckého podniku Severochema

Požár liberecké Severochemy před dvěma lety vznikl kvůli elektrostatickému výboji. Policie teď obvinila zaměstnance, který ho zřejmě způsobil.

Z požáru liberecké Severochemy před dvěma lety obvinila policie jednoho z tehdejších zaměstnanců. Podle obvinění neodborně a protiprávně čerpal chemikálie, a způsobil tak elektrostatický výboj. To pak vedlo k požáru.

Dnes už bývalý zaměstnanec chtěl ukrást chemikálie za 3 000 korun. V rozporu s podnikovými předpisy je čerpal neodborně. Jak policie čin vyhodnotila, říká policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová: „Na základě všech zjištění zahájil komisař služby generální policie vyšetřování, trestní stíhání pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti zaměstnance, který se na místě dopustil protiprávního jednání.“

Požár Severochemy v Liberci

Požár vypukl v areálu Severochemy před skoro dvěma lety, přesně 29. května 2017 krátce po poledni. Oheň se rychle šířil a v továrně vybuchovaly i sudy naplněné chemikáliemi. Záchranná služba odvezla jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin. Zranil se i jeden hasič. Z továrny a jejího okolí evakuovala policie 50 lidí. Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů a desítky hasičských jednotek.

Obviněný zaměstnanec ve firmě nepracuje, krátce po požáru sám podal výpověď. Lidské pochybení bylo jednou z možných verzí, které vyšetřovatelé posuzovali. Nakonec se ale potvrdilo.

Spustit audio

Související