Z Liberce poputuje do africké Gambie devadesát devět kol

9. říjen 2016

Devadesát devět jízdních kol vybrala liberecká zoo od lidí, kteří je přivezli, aby podpořili děti v Africe. Kola poputují do Gambie, pro školáky.

Liberecká zoologická zahrada se zapojila do charitativní sbírky Kola pro Afriku. Její pracovníci vybírali spolu s dobrovolníky ze sdružení Faunus kola ve třech termínech v zahradě Lidových sadů. Za pět let celorepublikového projektu se pro africké děti podařilo nashromáždit okolo pěti tisíc kol. V Liberci jich letos za tři odpoledne lidé věnovali 99. Až dorazí do Afriky, budou na nich děti jezdit denně do školy.

Pavlína Kochlíková přivedla s manželem dvě kola. I v dešti . "Šli jsme jenom kousíček," vysvětlovali. „Proč jsme se rozhodli ta kola darovat? Občas do Afriky jezdím a máme k tomu kontinentu vztah. Víceméně víme, jak to tam vypadá. Určitě budou rádi za každé kolo."

V zahradě Lidových sadů vybírá od lidí kola Dana Sobotková z liberecké zoo. „ Dneska jsme ani nepočítala, že někdo v tom dešti přijde, Smekám před všemi, co nejsou líní přijet a přivézt kolo.

Kola pro Afriku z Liberce

Přesto že se v Lidových sadech vybírala jakákoliv kola, tedy i rozbitá, drtivá většina darovaných byla v perfektním stavu. "Přijel sem chlapeček. Měl nádherné nové červené kolo. A já jsem říkala, vždyť to je úplně nové. Já jsem ho vyhrál, řekl mi. A doma mám lepší," připomněla Dana Sobotková.

Až z Turnova přivezla kola Helena Vašková s manželem. „Prostě jsme přišli z práce a jeli jsme sem, aby děti v Africe měly na čem jezdit.. Protože jsem se dočetla, že oni ho potom používají na cestu do školy a je správné, aby se mohli vzdělávat.“

Dana Sobotková k tomu vysvětlila. „Africké děti mají ta kola vlastně půjčená a podmínkou je, že musí chodit d školy. Což vzhledem k tomu, že někdy mají školu až dvacet kilometrů daleko, tak jim to cestu do školy velice usnadní.“

Devadesát devět darovaných kol nejprve organizátoři akce odvezou do Ostravy, kde na ně čeká kontejner. Doplní ho kola z dalších míst republiky.

Kola pro Afriku z Liberce
autor: Lucie Fürstová
Spustit audio