Z chátrající barokní sýpky u zámku Lemberk bude galerie. První výstavu otevřel architekt David Vávra
Stovky let stará sýpka na obilí u zámku Lemberk má nové majitele. Galeristé z Prahy se rozhodli barokní kulturní památku na vlastní náklady opravit a zpřístupnit ji lidem. Už tam uspořádali první vernisáž výstavy. Byla se tam podívat redaktorka Šárka Škapiková.
Před stovkami let se tam začalo skladovat obilí. A svému účelu sloužila sýpka u zámku Lemberk dlouho. Jenže na přelomu 20. a 21. století začala chátrat. Zarostla náletovými dřevinami, do barokních krovů zatékalo. Objekt si vyhlédli galeristé z Prahy, a rozhodli se, že vzácný špejchar, jak se dříve sýpkám říkalo, opraví a oživí ho.
Tomáš Hendrych provozuje se svými kolegy v Praze galerii Kuzebauch. Před lety se podílel na projektu navazujícím na oblíbená televizní Šumná města, s architekty vytipovával objekty, které by stálo za to opravit. A teď po letech si tak plní sen v praxi a sám se na rekonstrukci aktivně podílí.
První výstava už je u sýpky nedaleko nádvoří Lemberku od 17. června, kdy byla vernisáž - prostranství pod sýpkou zdobí sochy Čestmíra Sušky. Vernisáž výstavy přijel uvést architekt David Vávra. Podle něj je v Česku mnoho krásně opravených objektů. Zdaleka ne všechny jsou ale přístupné veřejnosti, přitom právě to je podle něj smyslem umění; ukazovat ho co největšímu počtu lidí. A to by se právě v lemberské sýpce mělo dít.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka