Waltersdorf: Za krásou pískovcových portálů
Součástí Großschönau, kam se dnes dopravíme vlakem, je půvabná horská vesnička Waltersdorf na česko-německé hranici. Je proslulá osobitou lidovou architekturou – zejména podstávkovými domy lužického typu, zpestřenými zde unikátně o zdobené pískovcové portály pocházející ze zdejších lomů.
Waltersdorf vznikl ve strmých stráních roku 1367 jako typická přípotoční vesnice při staré stezce do Čech a pojmenován byl podle prvního osadníka – Waltera. Dodnes se doslova choulí pod vrcholem nejvyššího vrcholu celých hor Luže. Minulost Waltersdorfu je spojena nejen s výrobou látek, která zde byla rozšířená od 17. století až do roku 1990, ale také s kamenictvím a sochařstvím.
Dominantou zástavby Waltersdorfu je kostel postavený roku 1533 a v 17. a 18. století ještě několikrát přestavovaný a rozšiřovaný. Okolo kostela je hřbitov s několika honosnými barokními náhrobky zdejší provenience.
Největší hrázděný dům v Žitavských horách
Naproti svatostánku stojí Dolní krčma (Niederkretscham) připomínaná již roku 1409. Jedná se o největší hrázděný dům nejen ve Waltersdorfu, ale patrně v celých Žitavských horách. Dnes je waltersdorfská krčma zrestaurována a přeměněna na Dům přírodního parku Žitavské hory. Pod krčmou je ve starém Středním mlýně (Mittelmühle) ze 17. století malé vlastivědné muzeum.
Ve vsi je několik desítek úžasných domů s podstávkami a mnohdy i hrázděnými patry či roubenými zdmi, zde na hranici se tak doslova prolínají historické české a lužické stavební styly lidových objektů. V některých waltersdorfských chalupách jsou dnes stylové šenky (mezi nejznámější patři Quirle Häusl, Sonnenbergbaude či Butterbergschänke).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.