Waldorfská základní a střední škola v Semilech nepožaduje povinné testování dětí před výukou. Protestují i někteří rodiče v Hrádku nad Nisou

12. duben 2021 10:09, aktualizováno

Waldorfská základní škola v Semilech nepožaduje po dětech povinné antigenní testy. S informací přišel zpravodajský server iHNed.cz. Informaci Českému rozhlasu potvrdila semilská radnice coby zřizovatel a také Krajská hygienická stanice v Liberci. Vedení města společně s hygieniky plánuje ve škole kontrolu. Vyjádřil se také ředitel krajské hygieny, Vladimír Valenta.

Poz. red.: V původním článku, vydaném dne 12. dubna, jsme opravili titulek. Waldorfská základní a střední škola v Semilech antigenní testování svých žáků neodmítá, dává jejich rodičům na výběr. Svoje děti mohou nechat otestovat, ve škole se testuje, ale také je otestovat nechat nemusejí, část dětí tedy chodí do výuky, aniž by antigenní test prodělala. 

„Už jsme to řešili o víkendu, pan ředitel se přesto rozhodl jít touto cestou. V průběhu dneška provedeme šetření a budeme postupovat ve smyslu zákona,“ uvedl k postupu semilské školy ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Řediteli ale podle něj hrozí citelný finanční postih.

Mohu potvrdit, že tam dochází k porušení mimořádného opatření, nicméně kontrola ještě uzavřená není. Jedná se tam jednak o porušení pandemického zákona a jednak i zákona o veřejném zdraví, a podle toho se bude odvíjet i ten další postup. Mně samozřejmě ta situace mrzí, chápu, že je to určitá nepohoda pro školu, tak určitá oběť pro rodiče nebo žáky," řekl Valenta České tiskové kanceláři. Testování je ale podle něj způsobem, jak zabránit vniku nákazy do školy. V žádné jiné škole podle něj hygienici nic podobného řešit nemuseli. 

Podle vyjádření ředitele školy Ivana Semeckého na sociálních sítích musí o testování dětí rozhodovat rodiče. Pokud s testováním dětí nesouhlasíte, tak pošlete písemný nesouhlas s testováním napsaný vlastními slovy, ze kterého bude zřejmé, koho se nesouhlas týká a kdo ho vystavil," uvedl mimo jiné ředitel. 

Zřizovatelem školy je město Semily

Starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily) považuje celou věc za nešťastnou. Město podle ní nemá možnost to změnit, škola má právní subjektivitu a odpovědnost nese ředitel. Rada města ho může odvolat, počkáme ale na závěry kontroly hygieniků a případné sankce, tak jako v jiných podobných případech," řekla ČTK Mlejnková. Rozhodnutí ředitele, který školu otevřel i pro netestované děti, rozdělilo podle ní rodiče. Jedni jeho přístup oceňují, jiní kritizují. Už se na mě obrátila maminka, která nechce své dítě do školy posílat, protože se bojí, že se tam nakazí," dodala Mlejnková. 

Čtěte také

Proti testování školáků protestují také někteří rodiče v Hrádku nad Nisou. Před tamní základní školy položili transparenty, kde volají po dodržování Listiny základních práv a svobod a odmítají testování pro svoje děti. Vedení škol na webových stránkách informovalo rodiče o tom, že testy jsou povinné a jejich provádění vyžaduje ministerstvo školství.

Vedení škol upozorňuje na to, že i přes protesty nemůže do tříd přijmout žáky, kteří antigenním testováním neprojdou. Ve vysílání Českého rozhlasu se za ředitele škol postavil i ministr školství Robert Plaga za ANO s tím, že jde o povinnost. Hrádecká radnice také apeluje na rodiče, aby všechna protiepidemická opatření dodržovali.

autoři: Šárka Škapiková , reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související