Vzhůru do středověku: V muzeu v Semilech se na speciální expozici sahat může
Vylézt na koně, potěžkat meče, vyhrát rytířský turnaj, obléci si středověký oděv, i vyzkoušet řemeslné dovednosti mohou návštěvníci semilského muzea na neobvyklé výstavě. Navštívili jsme ji také.
Osedlat koně, nechat se zavřít do pranýře, semlít obilí, vyzkoušet drátěnou kuklu, postavit hradby, shodit kuželky a dokonce přivonět k dávným časům mohou návštěvníci Muzea a Pojizerské galerie Semily na výstavě Vzhůru do středověku, která baví hlavně děti.
Hlavním lákadlem výstavy je zřejmě kůň. „Má schůdky, aby i nejmenší návštěvníci mohli vylézt do sedla a vyzkoušet si, jaké to je osedlat koně,“ potvrzuje Libuše Šviková ze semilského muzea.
V expozici je také koutek s různými sáčky. „V nich můžou návštěvníci pohmatu poznávat potraviny, které v nich jsou. V těch menších je pak různé koření, které ovoní, taky můžou poznávat. A ve sklenici tady máme taky instantní vůni středověku, takže si můžou přivonět, jak by měla taková středověká ulička,“ popisuje Libuše Šviková.
V muzeu si lidé mohou prohlédnout, ale hlavně vyzkoušet i další exponáty. A kdo a koho v muzeu nejvíc zavírá do pranýře? Poslechněte si reportáž a mimo jiné zjistíte, jak výstava bavila redaktora Jaroslava Hořeního.
Vzhůru do středověku se v semilském muzeu můžete vydat do 5. ledna 2025.
Související
-
Semily sníží od roku 2025 daň z nemovitosti pro garáže a rekreační objekty
Majitelé rekreačních budov a garáží v Semilech v roce 2025 zaplatí méně peněz na dani z nemovitosti. Rozhodli o tom zastupitelé.
-
Léčitelství a bylinky jsou tahákem. Semilské muzeum vyhovělo zájemcům
Léčitelsko-bylinkářský areál s novou stálou expozicí „Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší“ vytvořilo z části Jílovecké ulice v Semilech místní muzeum.
-
Historii a cesty knoflíků z Jizerských hor až za oceán mapuje výstava Nezbytné detaily
Nosíme je téměř denně, ale jejich výrobě rozumí málokdo. Produkce knoflíků má na severu Čech dlouhou tradici. Vyvážely se odtamtud až za oceán.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.