Výročí Sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji

Symbol sametové revoluce v Liberci: Koncert Karla Kryla na výstavišti

20. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fotografie z koncertu Karly Kryla v Liberci, prosinec 1989
Předchozí díl
Následující díl

Jedním z nejsilnějších momentů Sametové revoluce vůbec byl návrat Karla Kryla do země a jeho několik spontánních veřejných vystoupení a narychlo připravených koncertů. Jeho první mimopražský koncert po návratu z emigrace se uskutečnil 6. prosince v Liberci.

Na internetu lze najít celou řadu snímků prosincových vystoupení Karla Kryla. Málokdo tuší, že celá řada z nich je pořízena z jeho libereckého vystoupení 6. prosince 1989. Karel Kryl v modré košili a kožené vestě spontánně promlouvající k nadšenému publiku v pavilonu A, kulturním sále libereckého výstaviště, patří k nejsilnějším obrazům sametové revoluce v Liberci.

Podle vzpomínek pamětníků původně Karel Kryl nechtěl vůbec veřejně vystupovat. Byl do země, která procházela bouřlivou společenskou a politickou proměnou, vpuštěn (tehdy ještě komunistickými orgány) „pouze” na pohřeb své matky. Napoprvé tak nevyslyšel ani přímluvu svého dávného známého, docenta Jana Skrbka, mluvčího stávkového výboru tehdejší Vysoké Školy strojní a textilní. Jak uslyšíte v našem rozhlasovém příspěvku, nakonec se přece jen nechal tehdejšími stávkujícími studenty k vystoupení v Liberci přemluvit.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související