Výročí Sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji

Symbol sametové revoluce v Liberci: Koncert Karla Kryla na výstavišti

Jedním z nejsilnějších momentů Sametové revoluce vůbec byl návrat Karla Kryla do země a jeho několik spontánních veřejných vystoupení a narychlo připravených koncertů. Jeho první mimopražský koncert po návratu z emigrace se uskutečnil 6. prosince v Liberci.

Na internetu lze najít celou řadu snímků prosincových vystoupení Karla Kryla. Málokdo tuší, že celá řada z nich je pořízena z jeho libereckého vystoupení 6. prosince 1989. Karel Kryl v modré košili a kožené vestě spontánně promlouvající k nadšenému publiku v pavilonu A, kulturním sále libereckého výstaviště, patří k nejsilnějším obrazům sametové revoluce v Liberci.

Podle vzpomínek pamětníků původně Karel Kryl nechtěl vůbec veřejně vystupovat. Byl do země, která procházela bouřlivou společenskou a politickou proměnou, vpuštěn (tehdy ještě komunistickými orgány) „pouze” na pohřeb své matky. Napoprvé tak nevyslyšel ani přímluvu svého dávného známého, docenta Jana Skrbka, mluvčího stávkového výboru tehdejší Vysoké Školy strojní a textilní. Jak uslyšíte v našem rozhlasovém příspěvku, nakonec se přece jen nechal tehdejšími stávkujícími studenty k vystoupení v Liberci přemluvit.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.