Výročí sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji

Sametová revoluce a stateční zaměstnanci libereckých výrobních podniků

Klíčovou silou pozdějších dní sametové revoluce 1989 byli zaměstnanci výrobních podniků. Spontánně zakládali Občanská fóra ve svých fabrikách a projevovali ochotu připojit se k připravované celonárodní generální stávce.

Sametová revoluce, jak dnes nazýváme celospolečenské změny listopadu roku 1989 odstartované brutálním potlačením pokojné studentské manifestace na Národní třídě, se velmi rychle první týden po policejním zákroku proti pražským studentům proměnila v celospolečenskou manifestaci odporu proti komunistické totalitě. Na stranu studentů a herců se přidávaly široké společenské vrstvy, pracovníci podniku a také odboráři, do hry vstoupila možnost generální stávky. I v Liberci se tak na stranu protestujících divadelníků, studentů a svobodomyslně smýšlejících občanů záhy přidali zaměstnanci mnohých výrobních závodů, zakládali podniková Občanská fóra a také se připojili k celonárodní generální stávce.

Vzpomínku jednoho ze zakladatelů podnikového Občanského fóra v tehdejším národním podniku Bytex ve Vratislavicích nad Nisou, pana Petra Kadlase zachytil David Hamr.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.