Výročí Sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji

Sametová revoluce a stateční zaměstnanci libereckých výrobních podniků

Klíčovou silou pozdějších dní sametové revoluce 1989 byli zaměstnanci výrobních podniků. Spontánně zakládali Občanská fóra ve svých fabrikách a projevovali ochotu připojit se k připravované celonárodní generální stávce.

Sametová revoluce, jak dnes nazýváme celospolečenské změny listopadu roku 1989 odstartované brutálním potlačením pokojné studentské manifestace na Národní třídě, se velmi rychle první týden po policejním zákroku proti pražským studentům proměnila v celospolečenskou manifestaci odporu proti komunistické totalitě. Na stranu studentů a herců se přidávaly široké společenské vrstvy, pracovníci podniku a také odboráři, do hry vstoupila možnost generální stávky. I v Liberci se tak na stranu protestujících divadelníků, studentů a svobodomyslně smýšlejících občanů záhy přidali zaměstnanci mnohých výrobních závodů, zakládali podniková Občanská fóra a také se připojili k celonárodní generální stávce.

Vzpomínku jednoho ze zakladatelů podnikového Občanského fóra v tehdejším národním podniku Bytex ve Vratislavicích nad Nisou, pana Petra Kadlase zachytil David Hamr.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.