Výročí sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji
Protestující vysokoškoláci a neochota vedení školy je podpořit
V Liberci první manifestovali středoškoláci, studenti vysokoškolští však záhy založili stávkový výbor a zapojili se do veřejných protestů.
Čtěte také
Prvními hybateli sametových událostí v zemi byli vysokoškolští studenti a divadelníci. Platilo to i pro mimopražské regiony, kam se zprávy o událostech na Národní třídě dostaly přece jen určitým zpožděním. Druhá polovina týdne po 17. listopadu byla však už i v Liberci v duchu veřejných protestů proti režimu. Do ulic vykročili studenti stavební průmyslovky a další středoškoláci, jejichž pondělní protest burcoval Liberečany k manifestaci nesouhlasu s komunistickou totalitou. Liberečtí vysokoškoláci, tedy studenti tehdejší Vysoké školy strojní a textilní, měli přece jen určité zpoždění. Na koleje dojížděli počátkem pracovního týdne a jejich konsolidace v organizovanou skupinu komplikoval i poměrně tuhý odpor vedení školy. Záhy ale založili stávkový výbor a zapojili se do veřejných protestů, jak vzpomínají tehdy hlavní aktéři vysokoškolského stávkového výboru, Ivo Luňák a Jarmila Levko.
Související
-
Listopad 1989: podívejte se na unikátní historické filmové záběry z demonstrace v Liberci
Snímek z demonstrace v Liberci dne 22. listopadu 1989. Možná se v něm najdete.
-
Cestujte zpátky v čase – posaďte se v obýváku z roku 1989
Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná revoluční období listopadu před 30 lety.
-
Kultura pod Ještědem v Sametu: poslechněte si sváteční vydání s autentickými zvuky z roku 1989
Okupační stávka v Šaldově divadle, plné náměstí před radnicí a koncert Karla Kryla na výstavišti jako nejsilnější momenty Sametové revoluce v Liberci.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.