Výročí sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji

Protestující vysokoškoláci a neochota vedení školy je podpořit

V Liberci první manifestovali středoškoláci, studenti vysokoškolští však záhy založili stávkový výbor a zapojili se do veřejných protestů. 

Čtěte také

Prvními hybateli sametových událostí v zemi byli vysokoškolští studenti a divadelníci. Platilo to i pro mimopražské regiony, kam se zprávy o událostech na Národní třídě dostaly přece jen určitým zpožděním. Druhá polovina týdne po 17. listopadu byla však už i v Liberci v duchu veřejných protestů proti režimu. Do ulic vykročili studenti stavební průmyslovky a další středoškoláci, jejichž pondělní protest burcoval Liberečany k manifestaci nesouhlasu s komunistickou totalitou. Liberečtí vysokoškoláci, tedy studenti tehdejší Vysoké školy strojní a textilní, měli přece jen určité zpoždění. Na koleje dojížděli počátkem pracovního týdne a jejich konsolidace v organizovanou skupinu komplikoval i poměrně tuhý odpor vedení školy. Záhy ale založili stávkový výbor a zapojili se do veřejných protestů, jak vzpomínají tehdy hlavní aktéři vysokoškolského stávkového výboru, Ivo Luňák a Jarmila Levko.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.