Výročí Sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji

Protestující vysokoškoláci a neochota vedení školy je podpořit

18. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Snímek z největší demonstrace v Liberci dne 22. listopadu 1989

V Liberci první manifestovali středoškoláci, studenti vysokoškolští však záhy založili stávkový výbor a zapojili se do veřejných protestů. 

Čtěte také

Prvními hybateli sametových událostí v zemi byli vysokoškolští studenti a divadelníci. Platilo to i pro mimopražské regiony, kam se zprávy o událostech na Národní třídě dostaly přece jen určitým zpožděním. Druhá polovina týdne po 17. listopadu byla však už i v Liberci v duchu veřejných protestů proti režimu. Do ulic vykročili studenti stavební průmyslovky a další středoškoláci, jejichž pondělní protest burcoval Liberečany k manifestaci nesouhlasu s komunistickou totalitou. Liberečtí vysokoškoláci, tedy studenti tehdejší Vysoké školy strojní a textilní, měli přece jen určité zpoždění. Na koleje dojížděli počátkem pracovního týdne a jejich konsolidace v organizovanou skupinu komplikoval i poměrně tuhý odpor vedení školy. Záhy ale založili stávkový výbor a zapojili se do veřejných protestů, jak vzpomínají tehdy hlavní aktéři vysokoškolského stávkového výboru, Ivo Luňák a Jarmila Levko.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související