Výročí sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji

Protestující vysokoškoláci a neochota vedení školy je podpořit

V Liberci první manifestovali středoškoláci, studenti vysokoškolští však záhy založili stávkový výbor a zapojili se do veřejných protestů. 

Čtěte také

Prvními hybateli sametových událostí v zemi byli vysokoškolští studenti a divadelníci. Platilo to i pro mimopražské regiony, kam se zprávy o událostech na Národní třídě dostaly přece jen určitým zpožděním. Druhá polovina týdne po 17. listopadu byla však už i v Liberci v duchu veřejných protestů proti režimu. Do ulic vykročili studenti stavební průmyslovky a další středoškoláci, jejichž pondělní protest burcoval Liberečany k manifestaci nesouhlasu s komunistickou totalitou. Liberečtí vysokoškoláci, tedy studenti tehdejší Vysoké školy strojní a textilní, měli přece jen určité zpoždění. Na koleje dojížděli počátkem pracovního týdne a jejich konsolidace v organizovanou skupinu komplikoval i poměrně tuhý odpor vedení školy. Záhy ale založili stávkový výbor a zapojili se do veřejných protestů, jak vzpomínají tehdy hlavní aktéři vysokoškolského stávkového výboru, Ivo Luňák a Jarmila Levko.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.