Výroba mýdla je návyková, dejte si pozor, propadnete té vášni, směje se paní Mirka

24. listopad 2022

Přírodní suroviny, fantazie a splněný sen jsou hlavní ingredience, které při výrobě mýdel používá Miroslava Priščáková z Liberce. Mýdla jí tak učarovala, že opustila jistotu stálého zaměstnání a založila Mirčinu mýdlárnu.

Jak vypadá mýdlo, ví asi každý. Málokdo ale ví, z čeho a jak se dělá, a že se dá dělat vlastně i doma, takříkajíc na koleně. Tak začínala mýdlárna, kterou v Liberci navštívil redaktor Jaroslav Hoření. Pro Miroslavu Priščákovou je mýdlárna splněným snem, kdy se z koníčku stala voňavá práce.

„Výroba mýdla je návyková, na to si dejte všichni pozor, jakmile začnete vyrábět mýdla, propadnete té vášni a uvidíte mýdla úplně všude. Začne vás to bavit tak, že ta mýdla musíte dělat furt…,“ směje se paní Mirka.

Z čeho se mýdla vyrábí a jaká jsou tajemství mýdlařů? Jaká je procedura výroby, než se mýdlo dostane do koupelny? Kolik odvahy to chtělo, dát se na podnikání? Poslechněte si reportáž z domácí mýdlárny.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.