Všichni jsme pořád hrdí sedláci, říká Jan Jílek, starosta Holašovic, jediné tuzemské obce na seznamu UNESCO

Jihočeské Holašovice jsou jedinou tuzemskou vesnicí na seznamu UNESCO. Letos od jejich zápisu na prestižní seznam uplynulo přesně 25 let a stále jsou zachovaným příkladem tradiční středoevropské vesnice.

Na středověkém půdorysu se tu dochovalo množství venkovských staveb z 18. a 19. století, které jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi, což spolu s dochovaným štukovým dekorem na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz.

Holašovice ležící asi 16 km od Českých Budějovic jsou typickým oříkaldem tzv. „selského baroka“. Ne nadarmo proto pořádají v Holašovicích každý rok v létě tradiční Selské slavnosti – typický staročeský jarmark s ukázkami více než 230 tradičních i netradičních řemesel z Čech, Moravy a Slovenska s bohatým doprovodným kulturním programem. Na jejich letošní 24. ročník se vypravila a se starostou Holašovic Janem Jílkem rozprávěla Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.