VIDEO: Tanečníci baletu DFXŠ tvrdě trénují, představí Malého prince

15. září 2017
Na tanečníky baletního souboru DFXŠ při trénincích dohlíží čerstvá držitelka liberecké Thálie Maria Gornalová

Petrolejové lampy nebo Malého prince uvidí premiérově v Liberci milovníci baletu. V nadcházející sezóně představení uvede Divadlo F. X. Šaldy. Tamní baletní soubor je posílený o nové členy a připravuje celkem tři premiéry. My vás teď vezmeme přímo do baletního sálu Malého divadla, kde se představení připravují.

Liberečtí tanečníci na trénincích u zrcadel trénují pod přísným dohledem čerstvé držitelky liberecké Thálie Marie Gornalové. Ta jim vždy v rychlém sledu za sebou ukáže a pojmenuje baletní a tanečníci je následně opakují. Tanečníci se už chystají na první premiéru letošní sezóny na Petrolejové lampy. „Pro mě to není až tak technicky náročné, s tím herectvím bude trošku zajímavější práce,“ říká Gornalová.

Drama Petrolejové lampy na motivy stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka uvádí liberecké divadlo v tanečním provedení jako vůbec první v České republice říká šéfka baletu Alena Pešková: „Byl to společný nápad můj a pana Libora Vaculíka. Je to legenda českého baletu, jsem ráda, že nabídku přijal a spolupracuje s námi.“ Liberecký balet má novou dramaturgyni Petru Březovskou.

Malý princ bude pro rodiny s dětmi. Poetická a oddechová záležitost. Alena Pešková

Malý princ v Liberci

Druhou premiérou baletní sezóny bude taneční příběh pro rodiny s dětmi na motivy známé knihy Malý princ, režíruje a částečně produkuje Mackbeth Kaněra. „Vznikla z toho docela unikátní záležitost, kdy pro náš soubor hudbu složí australský skladatel,“ vysvětluje Pešková. Autorkou libreta a choreografie Malého prince je členka baletního souboru Margaux Thomas.

Poslední představení sezóny je hudebně taneční mystérium Stvoření, které Šaldovo divadlo uvede hudebně-taneční inscenaci v únoru příštího roku. Na první baletní premiéru nové sezóny Petrolejové lampy se diváci můžou těšit ale už 10. listopadu. Liberecké divadlo F. X. Šaldy se také chystá na festivaly a přehlídky. Už na konci září bude baletní soubor tančit na festivalu Zlatá Praha. V říjnu pak plánuje představení, Jekyll a Hyde v žitavském divadle. V dubnu příštího roku se liberecké divadlo chystá na Mezinárodní den tance.

Tanečníci baletu z libereckého DFXŠ na tréninku
Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Zpráva