VIDEO: Sexuálně-sociální význam bavorského „kroje“

28. prosinec 2016
Dvojka na cestách

„Schovává, co chcete schovat, a ukazuje, co chcete ukázat.“ Dirndl. Možná ho znáte z fotek z Oktoberfestu. Tohle byste ale o něm určitě měli vědět.

„Je velice pohodlný. A hlavně vám vcucne všechno, co nepotřebujete ukazovat. A to, co byste chtěli ukázat, se objeví tam, kde má,“ popisuje výhody dirndlu Anna Petroušková. Kromě toho ale má tohle tradiční bavorské oblečení ještě jednu praktickou výhodu.

„Mašle nalevo znamená, že jste svobodná. Mašle napravo vdaná. Uprostřed je panna a vzadu má mašli vdova. Slyšela jsem ale i názory, že už dívka zasnoubená by měla mít mašli na pravé straně.“ Víc uslyšíte v reportážích Dvojky na cestách.

autor: rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.