VIDEO: První odchované mládě ohroženého kočkodana v liberecké zoo prospívá dobře

10. květen 2019

V liberecké zoo se poprvé podařilo odchovat mládě ohroženého kočkodana Dianina. Má se čile k světu, matka se o něj pečlivě stará.

Kočkodan Dianin je štíhlá černobílá opice s rezavohnědými zády a stehny. Mládě, které se narodilo v liberecké zoologické zahradě, je ale zatím na rozdíl od rodičů celé tmavé. Návštěvníci ho už můžou vidět v expozici. Tento druh kočkodanů žije v západní Africe, celosvětově jich zoologické zahrady chovají podle libereckých zoologů asi jen 120.

FOTO: Návštěvníci liberecké zoo můžou vidět nové mládě – kočkodana Dianina

Mládě z liberecké zoo. Kočkodan Dianin získal své druhové jméno díky zbarvení srsti nad obočím, které připomíná čelenku bohyně lovu Diany

V liberecké zoologické zahradě poprvé odchovali ohrožené mládě kočkodana Dianina. Návštěvníci ho už můžou vidět v expozici pavilonu opic.

„Toto mládě kočkodana je první úspěšně odchované mládě kočkodanů Dianiných v celé 115leté historii liberecké zoo,“ říká mluvčí zoo Barbara Tesařová. „Podle starých výročních zpráv chovala liberecká zoo tato zvířata již v 70. letech a s jejich chovem jsme znovu začali před dvěma lety, kdy k nám byl dovezen chovný pár z ostravské zoo,“ dodává Tesařová s tím, že odchovat kočkodany Dianiny není úplnou samozřejmostí.

Mládě kočkodana Dianina v liberecké zoo. Zoologové zatím nevědí, jakého je pohlaví

„Stále nemáme jistotu, jakého pohlaví mládě je, samice ho hlídá,“ vysvětluje zooložka Petra Bolechová. Podle zoologů je pravděpodobné, že březí je i druhá samice kočkodanů Dianiných, kdy se mládě narodí, ale zatím není jasné. Podrobnosti si můžete poslechnout v přiložené reportáži.

autor: Lucie Fürstová

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.